Wtorek, 28 listopada 2023
Wydawnictwo Szara Godzina poleca!

Wydawnictwo Szara Godzina specjalizuje się w powieściach obyczajowych i obyczajowo-historycznych. Jesienią tego roku ukazały się trzy powieści popularnych autorek, które akcje swoich powieści osadzają w przeszłości: Agnieszki Gładzik, Agnieszki Panasiuk i Urszuli Gajdowskiej.

Akcja „Buntowniczek” Agnieszki Gładzik toczy się w XIX-wiecznym Gdańsku. Gdańsk tego okresu – jak mówi autorka – (…) nie jest ani szczególnie dobrze opisany, ani też nie kojarzy się nam z niczym szczególnym. A to było fascynujące miejsce, zwłaszcza z psychologicznej perspektywy. Mamy miasto, tak ważne z punktu widzenia historii, które zostało zepchnięte do roli głębokiej prowincji, które jest u progu nowoczesności, a jednocześnie dławi się na niezwykle małej przestrzeni. To idealne tło dla opowieści o wychodzeniu z własnych ograniczeń, wręcz rozsadzaniu ich.

Ramy epoki rozsadzają bohaterki powieści. Eliza Konstancja Adelajda de Gironde, córka bogatego armatora, wywołuje skandal, upokarzając publicznie niewiernego narzeczonego. Wkrótce okazuje się, że nie tylko w sercu panny de Gironde tli się ogień buntu. Eliza, Lizystrata, Katinka, Christina, Adela… Różni je status i pochodzenie, łączy przyjaźń. Wszystkie płacą wysoką cenę za poddanie się konwenansom, presji rodziny i społecznym rolom. Czy zdobędą się na życie na własnych zasadach, podążając za marzeniami? Czy znajdą prawdziwą miłość i szacunek?

„Buntowniczki” to niebanalna powieść historyczna, której najsilniejszymi punktami są charyzmatyczne główne bohaterki, dzielne kobiety, które nie pozostawiły swojego życia losowi, ale zawalczyły o wolność i niezależność, oraz niesamowicie plastycznie odwzorowany dziewiętnastowieczny Gdańsk. To wszystko sprawia, że „Buntowniczki” fascynują i angażują.
Z recenzji Lady Margot

Urszula Gajdowska łączy różne gatunki: powieść obyczajowo-historyczną z romansem, komedią i zagadkami kryminalnymi. Akcja powieści autorki toczy się na rodzinnym Podlasiu w XIX wieku, choć w przypadku cyklu „Dworek nad Biebrzą” przekracza granice Królestwa Polskiego i sięga Imperium Rosyjskiego i Anglii. Jesienią miał premierę trzeci tom wspomnianej serii (każdy to odrębna historia, więc można czytać niezależnie) – „Testament dziadka”.

Fabuła książki rozgrywa się latem 1824 r. Do Londynu przybywa hrabia Maurycy Modliński. Prowadząc sekretne śledztwo, obejmuje posadę guwernera Cecila Cavendisha, uważanego za szaleńca niezdolnego do objęcia rodowego dziedzictwa. Z tego powodu nad rodziną wisi widmo utraty majątku i pozycji w świecie arystokracji. Tymczasem siostra młodego barona, Cordelia, prowadzi w tajemnicy poszukiwania skarbu, o którym dziadek napisał w swoim testamencie. Czy hrabia Maurycy Modliński wyjawi jej powód, dla którego przybył do Londynu? Czy Cecil zdoła pokonać lęk i odzyska wiarę w siebie? Komu zależy na zagarnięciu majątku Cavendishów? „testament dziadka”, w którym królują flirty i romanse, odważne, wyzwolone kobiety, niebezpieczne przygody oraz szokujące XIX-wieczne kuracje medyczne, to idealny relaks na jesień.

Agnieszka Panasiuk ujęła czytelników cyklem „Na Podlasiu”, na który składają się części: „Antonia”, „Cecylia” i „Aleksandra”. W serii „Sekrety Białej” autorka łączy wydarzenia z okresu II światowej rozgrywające się w jej ukochanej Białej Podlaskiej ze współczesnością. W maju ukazał się tom pierwszy cyklu „Kamienica”, jesienią – „Leśniczówka”, a na rok 2024 zaplanowane są dwie ostatnie części: „Chata” i „Dworek”. Tomy łączą postaci czterech przyjaciółek. Bohaterką „Leśniczówki” jest Marysia, która – wracając po latach do rodzinnej Białej Podlaskiej, staje twarzą w twarz z przeszłością: śmiercią mamy, przykrym dzieciństwem pod okiem ciotki, dla której zawsze była bajstrukiem, i nieszczęśliwą młodzieńczą miłością. W leśniczówce, otrzymanej w spadku od babci, znajduje pamiętnik Iny, łączniczki AK. Lektura pamiętnika pochłania ją bezgranicznie, choć w tym samym czasie zmaga się z wieloma problemami… Kim była tajemnicza Ina, zakochana we włoskim jeńcu wojennym? Czy Marysia dla dobra chorego synka odważy się odbudować relację z jego ojcem? Czy ocali leśniczówkę przed zniszczeniem i w końcu pozna zagmatwane losy swoich rodziców?

Z wywiadu z autorką:
Po opisaniu w „Kamienicy” tragicznych losów żydowskiej społeczności Białej Podlaskiej i wojny widzianej przez pryzmat ich doświadczeń postanowiłam powrócić do mrocznych czasów okupacji hitlerowskiej na ziemi bialskiej i opisać ją widzianą oczami osoby uwikłanej w działalność konspiracyjną. Ten zabieg przynosi odmienną perspektywę w spojrzeniu na te same wydarzenia, a nawet wykracza poza nie (historyczny wątek „Kamienicy” kończy się wraz z 1942 rokiem, w „Leśniczówce” rozpoczyna się w 1943 roku) oraz poza granice zamkniętego getta obejmując terytorialnie całe miasto i jego okolice. Inspirację stanowiły również tytułowe sekrety, tajemnice wynikające ze znikomości źródeł dokumentalnych i ulotność wspomnień odchodzącego pokolenia. Chciałam ocalić od zapomnienia Włochów wziętych do niewoli i osadzonych w stalagach na terytorium Polski przez niedawnych sojuszników po ich przejściu na stronę aliantów, losy jeńców radzieckich, lokalnych, podlaskich oddziałów partyzanckich i żołnierzy, których dziś nazywamy wyklętymi.

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Szara Godzina