
Fundacja Historia i Kultura informuje, że roszczenia spółki Targi Książki przeciwko Fundacji zostały prawomocnie oddalone. Spółka Targi Książki zarzucała Fundacji podjęcie wrogich działań mających za zadanie nieuprawnione przejęcie organizacji targów książki w Warszawie, wyeliminowanie spółki Targi Książki z rynku, podejmowanie działań mających wprowadzić w błąd zainteresowanych targami, co do osoby jego organizatora, stosowanie reklam sprzecznych z przepisami prawa i wykorzystanie tajemnicy spółki Targi Książki.
Jak przekazała mec. Małgorzata Gładun reprezentująca Fundację Historia i Kultura w sprawie, Sąd Apelacyjny w Warszawie VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej, sygn. akt: VII AGa 219/24 wyrokiem z dnia 17 stycznia 2025 roku oddalił w całości apelację spółki Targi Książki Sp. z o.o. złożoną od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 20 października 2023 r., sygn. akt XXII GW 326/22.
Sąd Apelacyjny, w ślad za Sądem Okręgowym, wskazał, że spółka Targi Książki nawet w najmniejszym stopniu nie udowodniła swojego roszczenia, działalność Fundacji w zakresie organizacji Targów Książki w Warszawie była w pełni zgodna z prawem i wolą wystawców, jak również odbyła się w poszanowaniu tradycji organizowania targów książki w Warszawie. Sąd nie znalazł żadnych podstaw, aby zarzucić Fundacji działania sprzeczne z przepisami prawa, czy chociażby wykazać złą wolę Fundacji w odniesieniu do prowadzonej działalności spółki Targi Książki. Zgodnie z uzasadnieniem Sądu, decyzja o odstąpieniu od organizowania Warszawskich Targów Książki była autonomiczną decyzją spółki Targi Książki, która jednocześnie nie podjęła żadnej inicjatywy w zakresie samodzielnego zorganizowania targów książki, czy to w roku 2022, czy w latach następnych. Zdaniem Sądu Apelacyjnego spółka Targi Książki nie wykazała nawet, czy posiadała do podjęcia takiej inicjatywy własne know-how.
Jak wynika z akt rejestrowych spółki Targi Książki najwięcej udziałów w spółce Targi Książki posiadają obecnie podmioty z grupy ZPR S.A., do tej samej grupy należy spółka TIME S.A., organizator Targów Książki i Mediów Vivelo.
Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, wyraził zadowolenie z ostatecznego zakończenia tej sprawy, w której stawiano tak kuriozalne zarzuty, dodając, że już najwyższa pora, by to Fundacja podjęła stosowne działania prawne dotyczące ochrony jej dobrego imienia, które jego zdaniem swoimi działaniami mogła naruszyć spółka Targi Książki.
Przeczytaj także: Zakaz organizowania Targów Książki w Warszawie – powództwo oddalone w całości