W 2022 roku zanotowano numery 6 159 periodyków, mniej o 136 tytułów i 2 proc. mniej niż w 2021 roku – wynika z najnowszej publikacji Biblioteki Narodowej „Ruch Wydawniczy w Liczbach. Periodyki”. To raport, w którym przedstawiane są dane statystyczne dotyczące tytułów periodyków opublikowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w jednym roku kalendarzowym. W aktualnym raporcie uwzględniono wszystkie gazety i czasopisma, których wydania z 2022 roku Biblioteka Narodowa otrzymała w formie papierowej nie później niż do końca maja 2023 roku.
Od roku 2017 liczba tytułów zmniejszyła się o 1 322 tytuły, czyli o 18 proc.
W zbiorze periodyków z 2022 roku najwięcej miejsca zajmują kwartalniki (26,6 proc.) oraz miesięczniki (23,6 proc.). Stosunkowo pokaźny jest także udział dwumiesięczników (10,5 proc.), roczników (12,1 proc.) i pism nieregularnych(11,8 proc.). Skromniej reprezentowane są tygodniki (6,1 proc.), dwutygodniki (2,3 proc.) i półroczniki (6,2 proc.). Najniższy jest udział dzienników (0,8 proc.).
Jak wskazują badacze z Biblioteki Narodowej, zbiór tytułów periodyków z 2022 roku, choć nieco mniejszy niż w roku 2021, zachował jednak w dużej mierze proporcje poszczególnych typów pism, z jakimi mieliśmy
do czynienia rok wcześniej. Zmiany dotknęły nielicznych tylko kategorii czasopism. Z największym liczebnie spadkiem mamy do czynienia w przypadku czasopism naukowych. Ich zbiór zmniejszył się o niemal 100 tytułów. Spadek ten stanowi ciąg dalszy dłuższego trendu spadkowego i – jak się wydaje – może być efektem tendencji do rezygnacji z papierowej formy pism naukowych na rzecz formy elektronicznej (w zbiorze, prawdopodobnie niepełnym, periodyków dostarczanych do Biblioteki Narodowej w formie elektronicznej dominują właśnie tytuły o charakterze naukowym).
Pobierz Ruch Wydawniczy w Liczbach