Poniedziałek, 21 listopada 2022
Nieznana powieść noblisty

Wydawnictwo Fame Art z Lublina poinformowało, że w poniedziałek 21 listopada ukaże się niewydana do tej pory w Polsce powieść Izaaka Baszewisa Singera pod tytułem „Ruda Kejla” w przekładzie Krzysztofa Modelskiego i opracowaniu graficznym Magdaleny Skroleckiej.

Autor przedstawia w niej wyjątkowy portret przedwojennej, żydowskiej Warszawy oraz jej mieszkańców, którzy w poszukiwaniu szczęścia nie cofają się przed niczym.

Po publikacji książek autorstwa Ester Singer Kreitman oraz Izraela Joszuy Singera to kolejna powieść słynnego przedstawiciela tego literackiego klanu w katalogu wydawnictwa.

Główną bohaterką powieści Izaaka Baszewisa Singera jest była prostytutka Kejla – żona nietuzinkowego złodziejaszka Jarmego, która wiedziona wielkimi marzeniami trafia aż do Ameryki. Ich wspólne perypetie są główną osią, wokół której autor zbudował niezwykłą opowieść o miłości, krzywdzie oraz o tym, co dzieje się z człowiekiem postawionym między niechcianą koniecznością i nieodpartym pragnieniem.

Sensacyjna fabuła, którą śledzimy w napięciu niczym najlepszy serial, ukazuje przedwojenny żydowski półświatek, biedne dzielnice wypełnione podrzędnymi knajpami i burdelami – miejsca, w których rządzi handel i erotyka. Przedstawiony przez Baszewisa świat dosłownie i w przenośni narzuca pytanie o czystość, porządek i obecność Boga. Izrael Baszewis Singer nie bał się żadnego tabu: w jego powieści każda z postaci targana jest namiętnościami, pasją i pragnieniami, o których trudno rozmawiać nawet współcześnie. Autor „Sztukmistrza z Lublina” nie bał się jednak żadnych, nawet najbardziej mrocznych, tematów. Poruszał je z odwagą i brawurą, które wypełniają karty „Rudej Kejli” od początku aż do ostatniej strony.

Agata Tuszyńska, autorka biografii Izaaka Baszewisa Singera zatytułowanej „Pejzaże Pamięci”:

Lektura tej powieści dostarcza mocnych wrażeń! To gotowy scenariusz serialu z warszawskich i nowojorskich ulic początku XX wieku. Sensacyjna fabuła, brawurowa akcja, barwne postaci. Zanurzeni w samo serce żydowskiego półświatka, odkrywamy jego tajemnice i marzenia. Złodzieje, prostytutki, rabini i uczniowie chederów zaludniają ów nieistniejący świat, który na kartach prozy Singera odżywa ponownie w dziesiątkach barw. Także namiętności, o jakich bogobojnym sługom żydowskich bożnic się nie śniło. Po lekturze “Rudej Kelji” wiem, co mieli na myśli żydowscy literaci nazywając autora Szoszy – pornografem.

Izaak Baszewis Singer (ur. prawdopodobnie 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 na Florydzie) – polski pisarz pochodzenia żydowskiego tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978. Zadebiutował w 1925 roku krótkim opowiadaniem „Na starość” o swoim rodzinnym Biłgoraju, które zostało opublikowane na łamach „Literarisze Bleter”. Autor takich dzieł, jak „Sztukmistrz z Lublina” (1983), „Szatan w Goraju” (1992), „Urząd mojego ojca” (1992) czy „Golem” (1997). W 1935 roku wyemigrował do USA. Osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie dzięki pomocy brata Izraela Joszuy otrzymał pracę dziennikarza, korektora i tłumacza w czasopiśmie „Forwerts – The Yiddish Forward”.

Fame Art to niezależne lubelskie wydawnictwo powstałe z fascynacji kulturą i sztuką. Zespół działającego od 2015 roku Fame Art tworzą głównie kobiety, koncentrując się na projektach literackich, ale także muzycznych. Jedną z misji wydawnictwa jest przywracanie nieznanych dotąd polskiemu czytelnikowi utworów pisarek i pisarzy jidysz. Do tej pory w wydawnictwie ukazały się takie tytuły jak: „Na obcej ziemi” i „Perły” Izraela Joszuy Singera, „Rodowód”, „Taniec Demonów” i „Brylanty”  Ester Singer Kreitman oraz „Moimi słowami” Ruth Bader Ginsburg i „Dzienniki Raka” Audre Lorde.

Podaj dalej
Autor: (fran)