Wtorek, 16 kwietnia 2019

Gościem Honorowym 10. Warszawskich Targów Książki będzie Rumunia – poinformowali organizatorzy.

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie swojej prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia na Warszawskich Targach Książki zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.

W czasie Targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m. in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za “Księgę szeptów” oraz Adrian Cioroianu, autor “Pięknej opowieści o historii Rumunów”. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eugène Ionesco czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie premier książek, projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych i pokazów filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystaw.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej.

Zapraszamy do lektury Suplementu – dodatku do “Kwartalnika Literackiego Wyspa 4/18”! Znalazł się  w nim obszerny blok z literaturą rumuńską. Publikujemy utwory kilku wybitnych poetów należących do różnych pokoleń: Nora Iuga, Gellu Naum, Magda Cârneci, Svetlana Cârstean i Teodora Coman. Obok nich poeta besarabski tworzący w języku rumuńskim, Emilian Galaicu-Păun, pisarz, wielokrotnie nagradzany przez Związek Pisarzy Rumuńskich, który już dawno wszedł do kanonu literatury rumuńskiej. Zbiór obejmuje nie tylko poezję, ale również fragmenty prozy poetyckiej Nory Iugi i awangardzisty Gellu Nauma, „ostatniego wielkiego surrealisty Rumunii”, który tworzył do 2001 roku.

>>>http://rynek-ksiazki.pl/sklep/wyspa-4-18-i-suplement/