Poniedziałek, 6 lutego 2023
Wśród nominowanych Sylwia Chutnik, Jarosław Kurski i Patryk Pufelski
Do 24 lutego można oddawać głosy w plebiscycie O!Lśnienia – Nagrody Kulturalne Onetu i Miasta Kraków.
Głos można oddać w siedmiu kategoriach konkursowych:  Film; Literatura; Sztuki Wizualne; Muzyka Popularna; Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz; Teatr oraz Serial. Poznamy także Ambasadora Kultury.
Do nagród nominowani się twórcy, których dzieła wykraczają poza ramy gatunkowe, przesuwają granice w sztuce, odbijają się szerokim społecznym echem.
Nominowanych wskazują zaproszeni krytycy z różnych mediów, przedstawiciele Krakowa i dziennikarze redakcji Onet Kultura.
W kategorii “literatura” nominowani są:

Sylwia Chutnik za książkę “Tyłem do kierunku jazdy” (wydawnictwo Znak Literanova)

“Za literacką sagę o trzech pokoleniach kobiet z historią przemian politycznych i obyczajowych w tle. Opowieść o odkrywaniu różnych odcieni kobiecości, przybliżającą polskim czytelnikom realia queerowego doświadczenia”.

Jarosław Kurski za książkę “Dziady i dybuki” (wydawnictwo Agora)

“Za świetnie udokumentowany i napisany reportaż biograficzny o losach swojej polsko-żydowskiej rodziny, układający się w opowieść o splątanej i trudnej historii Polaków, Żydów i szerzej Polski”.

Patryk Pufelski za książkę ” Pawilon małych ssaków” (wydawnictwo Karakter)

“Za dziennik będący skuteczną i przekonującą próbą znalezienia w głupim i przemocowym świecie nadziei i sensu. Ksiązka pozytywna w przekazie, nowatorska w formie, a jednocześnie przystępna”.

W kategorii “Film” nominowani są m.in. Aleksandra Terpińska i Jacek Beler za reżyserię filmu “Inni ludzie” i Jacek Beler za rolę główną, za jak to uzasadniono “skrzącą się od emocji adaptację powieści Doroty Masłowskiej, zmuszającą widzów do wyjścia ze strefy komfortu. Jacek Beler za perfekcyjne sklejenie się z postacią głównego bohatera, próbującego bezskutecznie wydostać się z klatki swojego życia”.

Głosowanie trwa stronie www.olsnienia.onet.pl

Zwycięzców poznamy 3 marca. Uroczystość będzie transmitowana w Onecie.

Podaj dalej
Autor: ET