Czwartek, 23 września 2021

Pomimo kryzysu wywołanego pandemią, wyniki finansowe branży książkowej za 2020 rok były nadspodziewanie dobre.

Według prognoz Biblioteki Analiz przychody ze sprzedaży książek w cenach zbytu wydawców w 2020 roku wzrosły o 9 proc., do 2,53 mld zł. To mniej więcej tyle, na ile szacowany jest dziś rodzimy rynek gier[1]. Czytelników, podobnie jak graczy, pandemia Covid-19, zatrzymała w domach, co wpłynęło na wyniki firm działających w obu branżach.

Polski rynek książki stanowi prawie 7 proc. europejskiego rynku wydawniczego[2], a ludność Polski to 8,5 proc. ogółu ludności Unii Europejskiej.

Sektor wydawniczy jest jednym z największych przemysłów kulturalnych w Europie, o łącznej wartości rynkowej 36-38 miliardów euro.

Punktem wyjścia do oszacowania wartości polskiego rynku książki są deklaracje uczestników rynku. Dane pochodzą z badania ankietowego oraz danych z KRS.

Produkcją książek zajmuje się 64.981 podmiotów, przynajmniej tyle było zarejestrowanych na koniec 2020 roku w bazie ISBN prowadzonej przez Bibliotekę Narodową, choć aktywnie na rynku działa nie więcej niż 2000-2500 z nich (dla porównania produkcją gier zajmuje się blisko 500 firm).

Największe wzrosty odnotowały wydawnictwa publikujące książki dla dzieci i młodzieży, beletrystykę oraz książki edukacyjne.

Wybuch pandemii na początku 2020 roku wymusił zmiany w planach wydawniczych (mniej nowych tytułów, większą rolę odgrywały wznowienia i dodruki) i procesie sprzedaży – na rzecz internetowego kanału. Po wiosennym załamaniu sprzedaży branża książkowa sukcesywnie wychodziła z dołka.

Firmy związane z branżą e-commerce pozytywnie mogą patrzeć w przyszłość, gdzie przeniósł się ruch zakupowy, szczególnie w czasie pierwszego lockdownu, zamknięcia księgarń w galeriach handlowych i bibliotek. Wzrastało też zainteresowanie e-bookami i audiobookami, których udział rynku wzrósł do kilkunastu proc.

Więcej informacji opublikujemy w  dwutygodniku “Biblioteki Analiz”.

‼ Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej) https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

[1] https://www.pb.pl/branze-gier-czekaja-wzrosty-1105510

[2] https://fep-fee.eu/European-Book-Publishing-1089

Podaj dalej
Autor: ET