środa, 17 listopada 2021
„Czerwień kontra Biel. Ostatnia szansa Denikina” w kanale YouTube

We wtorek 16 listopada w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w ramach kolejnej odsłony Salonu Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego zaprezentowano publikację Michała Oltona zatytułowaną „Czerwień kontra Biel. Ostatnia szansa Denikina” (Graf-ika). Jest to praca oparta na archiwalnych dokumentach o działalności Polskiej Misji Wojskowej gen. Aleksandra Karnickiego w „białym”, antybolszewickim ośrodku Antona Denikina w latach 1919-1920. W spotkaniu wzięli udział: Michał Olton i Jan Engelgard. Premiera filmowa z wydarzenia będzie dostępna 23 listopada na kanale Muzeum Niepodległości w serwisie YouTube.

Jak informuje Muzeum Niepodległości, w przeciwieństwie do innych publikacji o tej tematyce, praca Michała Oltona rzetelnie przedstawia kryteria nieprzypadkowego doboru oficerów, wchodzących w skład Polskiej Misji. Dokładnie opisuje jej funkcjonowanie w kwaterze głównej Sił Zbrojnych Południa Rosji w latach 1919–1920, a więc w samym środku trwania wojny polsko-bolszewickiej, na kilka miesięcy przed decydującą o losach tej batalii „Bitwą Warszawską” w sierpniu 1920 roku. Działalność Misji Wojskowej gen. Karnickiego przypadała na najważniejsze miesiące rosyjskiej wojny domowej. Ze wszystkich „białych” generałów, walczących na różnych frontach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów, praktycznie tylko gen. Denikin, w którego żyłach płynęła polska krew, miał możliwość pokonania bolszewików i ocalenia Rosji od ideologii komunistycznej.

Salon Dobrej Książki im. Tadeusza Górnego” – inicjatywa Muzeum Niepodległości w Warszawie – jest cykliczne kameralnym spotkaniem, promującym wartościowe publikacje książkowe o tematyce historycznej, społecznej i kulturalnej oraz ich autorów.

„Magazyn Literacki Książki”, „Kwartalnik Literacki Wyspa” oraz portal www.rynek-ksiazki.pl są patronami medialnymi Salonu Dobrej Książki w Muzeum Niepodległości.

Informacje: Dorota Panowek, specjalista ds. mediów, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Al. Solidarności 62, tel. 22 826 90 93.

Podaj dalej
Autor: (fran)