Czwartek, 20 października 2022

Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie 23 października odbędzie się „Salon Poezji: Serhij Żadan”. Wiersze ukraińskiego poety interpretować będą: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.

Salon Poezji będzie złożony z interpretacji niepublikowanych wierszy Serhija Żadana w przekładzie Jacka Podsiadły.

“Utwory układają się w opowieść o Jurze Soyferze – urodzonym w 1912 r. w Charkowie dziennikarzu i pisarzu żydowskiego pochodzenia. Soyfer w dzieciństwie przeniósł się z rodziną, uciekającą przed bolszewicką rewolucją, do Wiednia. Tworzył w języku niemieckim, pisał wiersze, sztuki teatralne, polityczne teksty satyryczne dla kabaretów. Działał w antyfaszystowskim ruchu oporu” – przekazano w informacji. W wieku 26 lat zmarł na tyfus w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Obecnie Serhij Żadan przebywa w Charkowie, gdzie bierze czynny udział w obronie swojego kraju. “Wraz z przyjaciółmi z Polski i Europy organizuje koncerty charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na zakup sprzętu dla ukraińskiego wojska. W mediach społecznościowych relacjonuje, dzień po dniu, wojenną rzeczywistość swego rodzinnego miasta” – czytamy w informacji.

Opieka artystyczna – Svitlana Oleshko. Wystąpią: Eliza Borowska, Joanna Trzepiecińska, Tomasz Błasiak, Marcin Jędrzejewski i Michał Kurek.

Początek spotkania – 23 października o godz. 12 na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP