Poniedziałek, 25 września 2023

Wbrew pozorom samodzielna nauka języka włoskiego nie jest trudniejsza niż nauka na różnego rodzaju kursach. Dzisiaj do dyspozycji mamy olbrzymią gamę różnego rodzaju narzędzi dydaktycznych, które są proste i skuteczne, a w wielu przypadkach również bardzo tanie. Tym samym taka samodzielna nauka sprowadza się przede wszystkim do systematyczności i realizacji zamierzonych celów. Z czego warto przy niej skorzystać, aby móc sprawnie porozumiewać się w języku włoskim? Za chwilę dowiesz się wszystkiego!

Samodzielna nauka języka – o tym pamiętaj!

Zdolności językowe można zdobywać na wiele sposobów. Do tych najbardziej powszechnych zaliczają się różnego rodzaju kursy językowe. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwość na taką naukę. Największym plusem samodzielności przy szlifowaniu języka jest elastyczność takiego rozwiązania i możliwość dostosowania czasu nauki i jego sposobu do naszych indywidualnych potrzeb.

W ten sposób samodzielna nauka języka włoskiego może być bardzo efektywna i przyjemna. Największym wyzwaniem będzie tutaj systematyczność i motywacja, jednak skoro naprawdę chcemy nauczyć się tego pięknego języka, to na pewno sobie z tym poradzimy. Tym bardziej że opcji samodzielnej nauki jest wiele i mogą być one angażujące i ciekawe!

Samodzielna nauka języka włoskiego – postaw na fiszki!

Jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod samodzielnej nauki języka włoskiego są fiszki językowe. Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że na polskim rynku znaleźć można wiele ciekawych zestawów włoskich fiszek językowych, takich między innymi jak:

  • STARTER włoski (300 fiszek 560 słów i zwrotów z komentarzem gramatycznym)
  • SŁOWNICTWO 1 włoski (1040 fiszek i 2400 zwrotów i słów dla początkujących)
  • Czasowniki dla początkujących włoski (300 fiszek z czasownikami)
  • REAKCJE NA SYTUACJE A1-A2 włoski (100 reakcji językowych na codzienne sytuacje)
  • KONWERSACJE WŁOSKIE (300 fiszek i 760 słów oraz zwrotów umożliwiających płynną i spontaniczną konwersację po włosku) itp.

Jak widać, z fiszek można uczyć się zarówno słówek, jak i konwersacji czy zasad gramatycznych. Warto tutaj zauważyć, że takie fiszki są dostępne również w postaci aplikacji mobilnej, gdzie od razu można uczyć się również wymowy słówek przy wsparciu nagrań z native speakerem.

Naklejki językowe – jak to działa

Inną ciekawą formą samodzielnej nauki języka włoskiego są specjalne naklejki ze słówkami, które przyczepia się do przedmiotów, których nazwę oznaczają lub w miejscu, z którym są związane. Taka forma nauki określana jest jako kontekstualna, pozwala bowiem na poznawanie języka w sposób kontekstowy, który jest o wiele lepiej przyswajalny niż takie zwykłe zapamiętywanie. Poza tym naklejki ułatwiają powtarzanie, bo patrzymy na nie wielokrotnie każdego dnia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przy samodzielnej nauce języka włoskiego warto pamiętać także o metodzie określanej jako zanurzenie w języku. W takim najprostszym ujęciu jest to otoczenie się językiem włoskim poprzez słuchanie muzyki po włosku, oglądanie włoskich filmów w oryginale czy czytaniu po włosku – książek, e-booków lub portali internetowych. Można także słuchać włoskich audiobooków. Chodzi tutaj o to, aby po prostu obyć się z językiem, co ułatwi nam naukę i utrwalenie słownictwa.

Podaj dalej
Autor: Artykuł partnera