środa, 6 grudnia 2023
Spotkania Tibora Mészárosa we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie

Marian Sewerski, prezes zarządu Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, zaprasza w czwartek 7 grudnia na godz. 17 do Kawiarni Czytelnik przy ul. 12 a w Warszawie na spotkanie autorskie z Tiborem Mészárosem, autorem książki „Odyseja XX wieku. Sándor Márai – życie i dzieło”. Gościem specjalnym będzie Irena Makarewicz, autorka przekładu.

Dzisiaj, czyli w środę 6 grudnia o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie z Tiborem Mészárosem w Krakowie na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ przy ul. Reymonta (sala nr 10), a wczoraj,czyli we wtorek 5 grudnia odbyło się spotkanie w Ossolineum we Wrocławiu.

Od wydawcy: Kim był Sándor Márai – ów kassański patrycjusz, pisarz podróżnik, pełnokrwisty dziennikarz, bywalec niewielkich karczm i kawiarni, a zarazem człowiek, jak ujęła to jego dobra znajoma, „o naturze jeża”, wycofany i samotny? Jakie wydarzenia go uformowały, nadały kształt jego życiu i sposobowi myślenia? Aby objaśnić zagadki w życiorysie jednego z najwybitniejszych twórców węgierskiej i europejskiej literatury XX wieku, Tibor Mészáros sięga do dawnych artykułów prasowych, listów, zachowanych w archiwach rękopisów, w tym dziennika Loli, żony Máraiego, a także wspomnień jego przyjaciół i znajomych. Wiele miejsca poświęca jego utworom, również tym nieznanym polskiemu czytelnikowi. Podkreśla organiczną jedność życia i twórczości pisarza, dla którego „pisać” i „żyć” było niemal tym samym. Od roku 2000 Czytelnik jest wydawcą utworów Sándora Máraiego po polsku. Począwszy od poczytnego i tłumaczonego na wiele języków „Żaru”, ukazało się dotychczas ponad trzydzieści tytułów.

Tibor Mészáros (ur. 1965) – bibliograf, bibliotekarz, muzealnik i historyk literatury, kustosz wystaw, opiekun dziedzictwa Sándora Máraiego w Muzeum Literatury im. Petőfiego w Budapeszcie, w którego zbiorach znajduje się bogata kolekcja rękopisów i pamiątek autora „Żaru”. Głównym obszarem jego badań jest biografia, spuścizna, dzieła i relacje pisarza z Kassy (obecnie Koszyce) , któremu poświęcił liczne publikacje książkowe i artykuły. W wyniku jego prac redakcyjnych i badawczych ukazało się m.in. najpełniejsze jak dotąd węgierskie wydanie dziennika Sándora Máraiego.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)