Piątek, 22 stycznia 2021
Odsłonięcie muralu i serwis internetowy

W piątek 22 stycznia mija 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety pokolenia wojennego, zwanego pokoleniem Kolumbów, jednego z najwybitniejszych polskich twórców.

Publikował na łamach prasy podziemnej, a jego dwa pierwsze tomu poetyckie, “Zamknięty echem” i “Dwie miłości”, ukazały się w 1940 roku w konspiracyjnym Wydawnictwie Sublokatorów Przyszłości (każdy w nakładzie siedmiu egzemplarzy, antydatowany na 1939 rok). Zaś w 1942 roku ukazały się wydane przez Bibliotekę Rękopisów, liczące dwadzieścia stron, “Wiersze wybrane” Baczyńskiego, sygnowane pseudonimem Jan Bugaj. Ostatnim tomem opublikowanym za życia poety, pod pseudonimem Piotr Smugosz, był “Śpiew z pożogi” (1944).

Pozostawił po sobie kilkaset wierszy, kilkadziesiąt poematów i opowiadań, w których zawarł swoją miłość do Polski, do swojej matki i ukochanej żony Barbary z Drapczyńskich.

Baczyński zginął czwartego dnia powstania warszawskiego w pałacu Blanka przy placu Teatralnym. Miał 23 lata.

Narodowe Centrum Kultury, chcąc upamiętnić tego wyjątkowego artystę, z okazji Jego jubileuszu poświęciło mu artystyczny mural na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie.

Z okazji roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty.

Podaj dalej
Autor: W, fot. archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego