Wtorek, 29 października 2019
Wydawnictwo Iwony Krynickiej

Na rynku wydawniczym debiutuje nowe wydawnictwo – Silver oficyna wydawnicza. Jego założycielką jest Iwona Krynicka, osoba dobrze znana w branży, doświadczona w zarządzaniu projektami wydawniczymi, dotąd przede wszystkim w zakresie literatury dziecięcej.

Nowy projekt Iwony Krynickiej dotyczy odmiennej grupy wiekowej. „Dziś jestem w innym punkcie mojego życia. Oczywiście nie odcinam się od literatury dla dzieci, ale chciałabym móc  zrobić więcej” – opowiada “Bibliotece Analiz” o swoim nowym przedsięwzięciu.

Wydawnictwo promuje literaturę obyczajową dla kobiet w wieku „srebrnym”. Bohaterkami książek są kobiety w wieku 55+.  Ich historie mają mieć osadzenie w życiu.

„Impuls dała mi moja mama, która lubi czytać i oczekuje literatury, która byłaby przyjemna, wspierająca, dająca relaks, kobieca. Jednak nie chodzi jej o typowe tytuły typu chick-lit, w których bohaterka zaczyna pracę w korporacji, przeżywa pierwszą miłość, straciła ciążę itp. Mama chciałaby czytać o osobach, które mają problemy podobne do niej, czyli o swoich rówieśniczkach” – mówi Iwona Krynicka i rozwija: „To mnie zastanowiło: jaka jest propozycja literatury obyczajowej dla kobiet w bardzo dojrzałym wieku? Dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak ‘silver marketing’, że grupa silverów jest coraz liczniejsza i będzie rosła (na co wskazują badania demograficzne), i że wiele branż już dostrzegło, że trzeba o nią zadbać. Silverzy to nie są niedołężni staruszkowie. Są aktywni, chcą wyjść z domu, spotykać się – choćby na uniwersytetach trzeciego wieku i w klubach seniora, których w Polsce są dziesiątki, podobnie jak akcji seniorskich. Silverzy chcą uczestniczyć w różnego typu rozwijających zajęciach, interesuje ich właściwie każda propozycja urozmaicająca ich dzień. Podczas obchodów dni uniwersytetów trzeciego wieku na Służewcu, w których brałam udział, byłam pozytywnie zaskoczona nastawieniem uczestników. Pogodni, uśmiechnięci, korzystali z wszelkich atrakcji”.

Dlaczego właśnie taka nazwa wydawnictwa – Silver? „Silver marketing kierowany jest do osób 55+, czyli do moich czytelników. Staram się unikać mówienia o nich ‘seniorzy’, bo przecież wielu pięćdziesięciopięciolatków seniorami się w ogóle nie czuje. Wolę, żeby nazwa ‘Silver’ kojarzyła się ze srebrem wysokiej próby, z jakością, a przy okazji niech wskazuje na ‘srebrem włosy przyprószone’… Mam nadzieję, że to będą dobre skojarzenia. Tak jak moje książki!”.

Cechą wyróżniającą książki Silvera są treści dopasowane do grupy wiekowej odbiorców, ale także duży, wygodny druk, który ma wspomóc czytanie. Do tego nieco większy format publikacji, wyraźna czcionka, odcień papieru i dbałość o sposób wydania publikacji. Bo czytanie książek Silvera ma być jedną wielką przyjemnością.

Logo oficyny zaprojektował ceniony ilustrator i grafik Maciej Szymanowicz.

Silver debiutuje powieścią „Warto poczekać” Liliany Fabisińskiej, którą wspierała twórczo jej mama, Maria Fabisińska. Oficjalna premiera książki miała miejsce 24 października, w pierwszym dniu Targów w Krakowie.

Iwona Krynicka opowiada, jak doszło do jej wydania: „Kilka miesięcy temu zdzwoniłam się z Lilką Fabisińską i opowiedziałam jej o moim pomyśle na wydawnictwo. Okazało się, że Lilka ma niemal gotowy pomysł na serię dla silverów, że sama dostrzegła, że na polskim rynku brakuje opowieści dla tej grupy wiekowej. No i klamka zapadła! Lilka jest autorką rozpoznawalną na rynku polskiej literatury obyczajowej. Podczas pisania dla silverów ogromną rolę odegrała jej mama, która konsultowała wszystkie wątki i rozwiązania. To była bezcenna pomoc, ponieważ chodziło nam o to, żeby opowieść była jak najbardziej wiarygodna, żeby bohaterowie działali tak jak osoby silverowe. To, co się przydarza głównym bohaterom, ma oparcie w realiach”.

Więcej o nowej oficynie i planach wydawniczych Iwony Krynickiej będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu dwutygodnika “Biblioteka Analiz”, który ukaże się na początku listopada.

Bądź na bieżąco – zamów prenumeratę >>>https://rynek-ksiazki.pl/sklep/biblioteka-analiz-prenumerata-roczna/

Podaj dalej
Autor: Ewa Tenderenda-Ożóg