Niedziela, 22 stycznia 2006
Opis z publikacji Łukasza Gołębiewskiego pt. "Rynek książki w Polsce. Edycja 2005"
Składnica Księgarska Sp. z o.o. (SK) 01 - 217 Warszawa, ul. Kolejowa 21 tel./fax (022) 631 38 03 http://www.sk.com.pl, www.lektury.pl, e-mail info@sk.com.pl, handlowy@sk.com.pl Składnica Księgarska jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa i działa na w pełni rynkowych zasadach od 1998 roku. Firma ta do początku lat 90. była niemal monopolistą na rynku hurtowej sprzedaży książek. W okresie PRL dysponowała potężną bazą magazynowo - logistyczną. Po 1989 roku rozwój konkurencyjnej sprzedaży i błędy w polityce kierownictwa firmy doprowadziły do ogłoszenia upadłości Składnicy w grudniu 1992 roku. Syndykiem masy upadłościowej został Tadeusz Żochowski, który doprowadził w 1996 roku do układu z wierzycielami, spłaty długów i przekształcenia Składnicy w październiku 1999 roku w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Warto przypomnieć, że w chwili upadku w 1992 roku Składnica Księgarska miała ponad 20 mln zł długu, pełne magazyny niesprzedawalnych książek o wartości ok. 30 mln zł, zatrudniała ok. 500 - osobową załogę i działała w całkowicie niewydolnej strukturze. Układ z wierzycielami z 1996 roku przewidywał redukcję długów o 40 proc. W 24 narastających ratach Składnica spłaciła 12 mln zł. Dzisiaj firma nie ma żadnych zaległych zobowiązań. Dwukrotnie podejmowano próbę prywatyzacji Składnicy. Ministerstwo Skarbu Państwa wyłoniło doradcę prywatyzacyjnego – firmę Doradztwo Gospodarcze DGA z Poznania. Odbyły się dwa przetargi na sprzedaż udziałów firmy, ale nie wyłoniły nabywcy. Nowej procedury nie wszczęto. Majątkiem Składnicy Księgarskiej są …
Wyświetlono 25% materiału - 218 słów. Całość materiału zawiera 874 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się