Fundacja Stefana Gierowskiego w Warszawie zaprasza na wystawę „Słowa przeglądają się w sobie”. Projekt dotyczy styku pomiędzy literaturą (w szczególności poezją) a malarstwem.
„Ten związek nie opiera się na tradycyjnie pojętym podejściu narracyjnym, w którym obraz ilustruje tekst – pisze Daniel Muzyczuk, kurator wystawy. – Chodzi tutaj raczej o to, w jaki sposób wyobraźnia poetycka jest w stanie być źródłem kompozycji malarskich. Doświadczenie uczy, że nie wszystko trzeba widzieć, żeby o tym opowiadać. A także tego, że opowieść o przedmiocie jest niejednokrotnie zdecydowanie ciekawsza niż jego pojawienie się. Ekfraza została wymyślona, aby skupić w sobie wszystkie te dwuznaczności. To literacka forma opisu dzieła sztuki, która może funkcjonować niezależnie od źródłowego obrazu”.
Do realizacji projektu zostali zaproszeni: poetki i poeci – Zuzanna Bartoszek, Marcin Czerkasow, Darek Foks, Emilia Konwerska, Natalia Malek; malarki i malarze – Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bąkowski, Agata Ingarden, Paweł Kowalewski, Tomasz Kowalski, Anna Ostoya, Andrzej Partum, Małgorzata Rittersschild, Maria Stangret, Tomasz Żołnierkiewicz.
Wystawa „Słowa przeglądają się w sobie” ukazuje prace artystów i artystek, którzy tworząc obrazy, posiłkują się mediacją za pomocą tekstu. W tekście kuratorskim jego autor wyjaśnia: „Projekt ukazuje różnorodne relacje, które mogą zachodzić między tymi sferami. Są tu nieistniejące obiekty, których pojawienie się jest zapośredniczone przez opowieść. Są również prace, które opierają się na destabilizacji ich sensu przez dwuznaczny tekst. Bywa również odwrotnie – słowa pozwalają na nazwanie obiektów i ustabilizowanie sensu. Są tu również obrazy-strony dziennika i obrazy-kałamarze. Pytanie o relacje między tekstem i obrazem to również zagadnienie narracji. Czy w medium wizualnym można zawrzeć rozwijającą się w czasie opowieść albo po prostu upływ czasu?”.
Wernisaż: 14 grudnia, godz. 18; wystawa czynna do 9 marca 2025