Wtorek, 5 maja 2020

„Solaris” zostało uznane najważniejszym rodzimym dziełem literackim w plebiscycie „100 książek na Stulecie Niepodległości” radiowej Trójki​ w roku 2018. W zrealizowanym wówczas słuchowisku na podstawie prozy Stanisława Lema wystąpili: Eliza Rycembel, Arkadiusz Jakubik i Piotr Machalica. Od 4 maja Program 3 Polskiego Radia przypomina tę adaptację.

Nową adaptację klasyka literatury science-fiction przygotowała Barbara Marcinik oraz zespół w składzie: Renata Szewczak, Wojciech Dorosz i Jakub Sadowski. Muzykę napisał i wykonał kompozytor Łukasz Borowiecki. Słuchowisko otrzymało znakomitą obsadę: w postać Harvey – ukochanej głównego bohatera – wcieliła się młoda aktorka Eliza Rycembel (m.in. „Boże Ciało” i laureatka Talentów Trójki w kategorii Film). Jako narrator występuje Arkadiusz Jakubik, z kolei Piotra Machalicę można słuchać w podwójnej roli Snauta i Sartoriusa.

Po raz pierwszy „Solaris” było prezentowane w Programie 3 Polskiego Radia w latach 70. w cyklu „Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym”. W tamtej adaptacji (autorstwa Józefa Grotowskiego), w obsadzie znaleźli się m.in. Zygmunt Józefczak, Marek Walczewski, Barbara Barska, Jerzy Nowak, Leszek Herdegen i Jerzy Trela.

Emisja „Solaris” w 20. odcinkach codziennie, od poniedziałku do piątku, o godz. 11.45.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Polskie Radio