W 2023 roku europejski przemysł celulozowo-papierniczy przeżył znaczący spadek koniunktury. Jak przekazał portal RynekPapierniczy.pl, Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego (CEPI), opublikowała dane o zmniejszeniu zużycia papieru i tektury aż o 13,5 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten gwałtowny spadek przewyższył nawet spadek z okresu pandemii COVID-19 i był wynikiem złożonego układu czynników.
Spadek produkcji papieru i tektury w 2023 roku do 73,9 mln ton (-13 proc. rok do roku) wynikający z niskiego popytu (62,7 mln ton, -13,5 proc. rok do roku) był znacznie wyraźniejszy nawet niż podczas kryzysu Covid-19, gdy w 2020 roku spadek wyniósł tylko 4,7 proc. Cała gospodarka europejska jako całość straciła impet w kontekście wysokich kosztów utrzymania, zacieśnienia polityki pieniężnej i słabego popytu zewnętrznego. Zmniejszenie produkcji przemysłowej, ograniczenie inwestycji i spadek konsumpcji wpłynęły na zmniejszenie popytu na opakowania i inne produkty papierowe. Ponadto, rosnąca popularność pracy zdalnej ograniczyła zapotrzebowanie na papier. Wpływ na spadek popytu na papier ma również postępująca cyfryzacja. Przejście na dokumenty elektroniczne, e-booki, prasę online i e-learning znacząco ogranicza zapotrzebowanie na papier w wielu obszarach naszego życia. Firmy coraz częściej korzystają z systemów elektronicznego obiegu dokumentów, co prowadzi do redukcji zużycia papieru w biurach.
W 2023 roku wszystkie gatunki papieru i tektury odnotowały gwałtowny spadek produkcji, przy czym sytuacja w poszczególnych gatunkach była zróżnicowana. Produkcja papierów graficznych wyniosła 16,7 mln ton (czyli mniej o 24,2 proc. rok do roku), w tym gazetowego 2,8 mln ton (mniej o 19,3 proc. rok do roku) oraz do druku i pisania 13,9 mln ton (mnie o 25,1 proc. rok do roku), gatunków opakowaniowych 46,1 mln ton (mniej o 9,5 proc. oraz papieru sanitarnego i do użytku domowego 7,6 mln ton (mniej o 4 proc.).
Największy udział w produkcji papieru i tektury miały Niemcy (25,25 proc.), Włochy (10,1 proc.), Szwecja (10,1 proc.), Finlandia (8,5 proc.), Francja (8,3 proc.), Hiszpania (8,2 proc.), Polska (6,2 proc.) oraz Austria (5,3 proc.).
Całkowite zużycie papieru i tektury w krajach CEPI w roku 2023 wyniosło 62,7 mln ton (mniej o 13,5 proc. rok do roku). Zużycie papierów graficznych wyniosło 13,5 mln ton (mniej o 23,7 proc. w tym gazetowego 2,6 mln ton (mniej o 20,6 proc.) oraz do druku i pisania 10,9 mln ton (mniej o 24,4 proc.), gatunków opakowaniowych 38,7 mln ton (mniej o 11 proc.) oraz papieru sanitarnego i do użytku domowego 7,4 mln ton (mniej o 3,4).
Z analizy opublikowanych wyników wynika, że europejski przemysł celulozowo-papierniczy musi podjąć szereg działań adaptacyjnych i dostosować się do nowych warunków, a także wprowadzić innowacyjne rozwiązania, które pozwolą mu zachować konkurencyjność.
Opublikowana przez CEPI wstępna analiza danych z początku tego roku wskazuje na zwiększenie produkcji i poprawę rentowności we wszystkich segmentach europejskiego sektora celulozowo-papierniczego. Pozycja branży pozostaje jednak daleka od sytuacji sprzed kryzysu związanego z Covid-19 i wojny na Ukrainie.
Konfederacja Europejskiego Przemysłu Papierniczego CEPI jest organizacją non-profit z siedzibą w Brukseli, założoną w 1992 roku. Reprezentuje europejski przemysł celulozowo-papierniczy wobec instytucji europejskich. Przez swoje stowarzyszenia członkowskie CEPI reprezentuje również około 480 firm produkujących masę celulozową, papier i tekturę w całej Europie, począwszy od małych i średnich przedsiębiorstw do międzynarodowych koncernów. Reprezentuje 90 proc. europejskiego przemysłu celulozowo-papierniczego pod względem produkcji. Przemysł celulozowo-papierniczy zapewnia 175 tys. miejsc pracy bezpośrednio w Europie. Jego obroty wynoszą 100 mld euro. Jest silny na rynkach eksportowych, ze wskaźnikiem eksportu wynoszącym 21 proc. produkcji papieru i tektury.
Członkami CEPI w 2023 roku są krajowe stowarzyszenia z 18 następujących krajów: Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.