Czwartek, 24 listopada 2022
Nieznaczny wzrost sprzedaży przez internet

Tylko o 0,7 proc. w cenach stałych wzrosła sprzedaż detaliczna w październiku br. licząc rok do roku wobec wzrostu o 6,9 proc. w październiku 2021 roku – poinformował GUS. W porównaniu z wrześniem 2022 roku notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 0,3 proc.

Sprzedaż detaliczna w październiku w grupie „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” spadła o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. W porównaniu z wrześniem tego roku odnotowano spadek aż o 8,6 proc.

Z danych GUS wynika, że największy wzrost w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. odnotowali handlujący tekstyliami, odzieżą i obuwiem. W październiku br. sprzedaż wzrosła również w następujących prezentowanych grupach: „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 8,4 proc.),  „pozostałe” (o 5,6 proc.), „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 2,4 proc.).

W październiku 2022 oku  w porównaniu z wrześniem br. odnotowano wyższą wartość sprzedaży detalicznej przez Internet w cenach bieżących (o 0,7 proc.). Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży „ogółem” zmniejszył się z 9,7 proc. we wrześniu br. do 9,5 proc. w październiku br.

Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez internet spadek udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grupy „meble, rtv, agd” (z 17,6 proc. przed miesiącem do 16,6 proc).

Nieznaczny wzrost udziału zaobserwowano natomiast w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 25,6 proc. do 26 proc.).

Statystyku urzędu wskazują, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku 2022 r. była o 1,3 proc. niższa w porównaniu z wrześniem br.

Autor: ET
Źródło: GUS