Poniedziałek, 23 maja 2022

Reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska, współpracujące z migrantami Stowarzyszenie Arbuz i malarka Agata Nowosielska to laureaci nagrody Splendor Gedanensis za 2021 rok dla twórców kultury z Gdańska.

Uroczysta gala odbyła się 21 maja w Teatrze Szekspirowskim.

Magdalena Grzebałkowska została uhonorowana za książkę “Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” (Agora).

Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody finansowe, po 20 tys. zł.

W trakcie gali statuetką wyróżniono Mecenasa Kultury Gdańska za ubiegły rok. Została nim Grupa Inwestycyjna Hossa S.A., za działalność na rzecz rozwoju kulturalnego Wrzeszcza i popularyzacji historii dzielnicy poprzez wsparcie współorganizacji Weekendu Architektury Wrzeszcza oraz wydania “Przewodnika architektonicznego po Wrzeszczu”.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz po raz pierwszy w historii Splendorów przyznała, na wniosek kapituły, Nagrodę Specjalną. Trafiła ona do Anny Czekanowicz, za całokształt wybitnych osiągnięć i dokonań na rzecz kultury.

Laureatów wybrała kapituła pod przewodnictwem radnego Miasta Gdańska Łukasza Bejma, w której skład wchodzili przedstawiciele wyższych uczelni w Gdańsku, przedstawiciele prezydenta Gdańska, ubiegłoroczni laureaci nagrody i przedstawiciele gdańskich mediów.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury “Splendor Gedanensis” to najstarsze i najważniejsze gdańskie wyróżnienie w dziedzinie kultury. Przyznawane jest co roku osobom fizycznym lub nieformalnej grupie twórczej, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury oraz za wybitne zasługi w promocji twórców i kultury Gdańska wśród jego mieszkańców, w kraju i za granicą.

Tradycja nagradzania twórców gdańskiej kultury sięga początku lat 70 tych. W sierpniu 1973 roku ówczesny przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Jan Nikołajew po raz pierwszy ogłosił ustanowienie Nagrody Miasta Gdańska. W 2004 r. zmieniono nazwę nagrody na “Splendor Gedanensis”.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP