Piątek, 21 czerwca 2024

W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej wydawnictwo Wielka Litera zaprasza na spotkanie z Bronisławą (Niusią) Horowitz-Karakulską oraz Magdą Huzarską-Szumiec – autorką książki „Niusia z listy Schindlera”.

24.06.2024 – 18:00 / JCC Krakow, ul. Miodowa 24

Prowadzenie spotkania: Katarzyna Zimmerer.

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: bit.ly/niusiazlistyschindlera

 

 

Publikacja dostępna jako: 

Wstrząsająca i niezwykła historia jednej z ostatnich żyjących osób uratowanych przez Oskara Schindlera, Niusi Horowitz-Karakulskiej, bohaterki Listy Schindlera Stevena Spielberga.

Osobiste wspomnienia Niusi Horowitz-Karakulskiej, spisane przez Magdę Huzarską-Szumiec, przeplatają się w książce z literackim ujęciem losów bohaterki. Magda Huzarska-Szumiec zabiera nas w najmroczniejsze momenty II wojny światowej, ukazując przeżycia Niusi jako dziecka w krakowskim getcie i dwóch obozach koncentracyjnych. Historia Niusi nie pozbawia nas jednak nadziei, jest też opowieścią o cudownym ocaleniu i powrocie do normalnego życia.

„Niusia z Listy Schindlera. Historia ocalenia” to nie tylko świadectwo przeszłości. To również inspirująca opowieść o życiu, które triumfuje nad śmiercią, i o sile ducha, która pozwala przetrwać.

To jest mój dalszy ciąg Listy Schindlera. To, co zaczął Spielberg, ja kontynuuję. Żeby historia nigdy się już nie powtórzyła” – Niusia Horowitz-Karakulska.

– No i oni tak wszyscy szli, a gestapowcy zabijali te dzieci z kinderheimu. One strasznie krzyczały. Jeden z chłopców prowadzonych przez matkę, wiesz, Manci, chyba nawet podobny do twojego Olka, zatkał sobie ręką ucho. Ta kobieta podeszła do pierwszego z Niemców i zaczęła mu wyrywać karabin. Nie chciał jej dać, ale gdy zobaczył to inny bandyta, wręczył jej swój. Wycelowała najpierw do najmłodszego dziecka. Potem do tego drugiego. Starsi chłopcy prosili, żeby przestała, ale nic to nie dało. Zastrzeliła wszystkie swoje dzieci. Nawet gestapowcy zgłupieli. W końcu jeden zaczął się głośno śmiać, a reszta za nim. Odebrali kobiecie karabin i któryś strzelił do niej jak do kaczki. – Rachela złapała powietrze, jakby chciała coś jeszcze powiedzieć, ale w tym momencie opuściły ją siły.

 fragment książki

Polecamy podcast Wielkie Spotkania i rozmowę z autorką >>>

Niusia Horowitz-Karakulska – Urodziła się w kochającej żydowskiej rodzinie. Jej szczęśliwe dzieciństwo przerwała druga wojna światowa. Trafiła do krakowskiego getta, a następnie do obozów koncentracyjnych w Płaszowie i w Auschwitz-Birkenau. Przeżyła dzięki Oskarowi Schindlerowi. Po wojnie wyszła za mąż, urodziła córkę i przez lata pracowała jako kosmetyczka. Wypierała z pamięci traumatyczne doświadczenia, ale dopiero film Lista Schindlera Stevena Spielberga sprawił, że zaczęła wracać do przeszłości. Swoją historią dzieli się z młodymi ludźmi podczas spotkań organizowanych w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau i w innych miejscach pamięci.

Magda Huzarska-Szumiec – jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako dziennikarka zajmuje się tematyką kulturalną. Publikuje recenzje, rozmowy z twórcami, reportaże na łamach wielu pism oraz portali internetowych. W miesięczniku „Kraków i Świat” prowadzi dział kultury, rekomendując czytelnikom najlepsze książki, spektakle, filmy, koncerty i wystawy. Jest jurorką konkursu Portrety, w którym przyznawane są nagrody za niebanalne przedstawienie osób, miejsc i zjawisk. Należy też do grona jurorów przyznających krakowskim artystom Markę Radia Kraków. Prywatnie jest kolekcjonerką przygód i podróży w dobrym towarzystwie.

Szczegółowe dane produktu:

  • Data wydania:24.01.2024
  • EAN: 9788383600109
  • Oprawa:twarda
  • Format:165 x 214 mm
  • Liczba stron:328
  • Cena detaliczna: 64,99 zł

Zachęcamy do przesłuchania innych rozmów z autorami wydawnictwa Wielka Litera. Wszystkie odcinki dostępne są na oficjalnej stronie wydawnictwa oraz w aplikacji Spotify.

Polecamy również :

Ostatni Białystoker

Marta Sawicka-Danielak

Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem

Michał Wójcik

 

Niewygodni. Mówią prawdę o wojnie

Magdalena Rigamonti

 

Masz pytania dotyczące tego produktu lub naszej oferty? Napisz do nas wiadomość na adres dystrybucja@wielkalitera.pl

 

 

Podaj dalej
Autor: Wielka Litera