Wtorek, 21 listopada 2023
Już dziś

Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza 22 listopada o godz. 18 na spotkanie autorskie z Dominikiem Bartą.

Prowadzenie: dr Agnieszka Jezierska-Wiśniewska (UW)

Po niemiecku z tłumaczeniem na polski oraz polski język migowy (PJM)

Link do wydarzenia na FB: LINK

Dominik Barta, ur. 1982 w Górnej Austrii, studiował germanistykę i filozofię w Wiedniu, Bonn i Florencji. Przez dwa lata pracował w Instytucie Lingwistyki Stosowanej UW. 2009 wygrał konkurs na esej prestiżowego tygodnika „Die Zeit” a w 2017 konkurs literacki Radia Ö1. W austriackim wydawnictwie Zsolnay Verlag ukazały się dwie jego powieści „Vom Land” (Ze wsi, 2020) i „Tür an Tür” (Drzwi w drzwi, 2022). Pisze również dla teatru.

„Mocny debiut. Zaczyna się powoli, niemal niewinnie – w pewnym momencie autor przykręca jednak śrubę i nagle na światło dzienne wyłażą osobiste i polityczne potworności.” Sebastian Fasthuber, „Falter”, o powieści „Vom Land” (Ze wsi).

Z tą samą empatią, co w debiucie „Vom Land” (Ze wsi), Barta opowiada w „Tür an Tür” (Drzwi w drzwi) o życiu w mieście, tożsamości i samotności oraz tolerancji i solidarności.

Fragment powieści „Vom Land” (Ze wsi) w przekładzie Małgorzaty Gralińskiej: https://austria.org.pl/wydarzenia/dominik-barta-ze-wsi

dr Agnieszka Jezierska-Wiśniewska – absolwentka polonistyki i germanistyki UW, obecnie wykłada na germanistyce UW, zainteresowania badawcze: twórczość Elfriede Jelinek, polsko-niemiecki transfer literacki, złe macierzyństwo w tekstach kultury, architektoniczne utopie w literaturze. Współwydawczyni tomów m.in.: (z Moniką Szczepaniak) „Elfriede Jelinek. Moja sztuka protestu. Eseje i przemówienia” (Warszawa 2012) i (z Bożeną Chołuj) „O kobietach po niemiecku” (Warszawa 2012).

 

Podaj dalej