Wtorek, 11 marca 2025

Jak organizm reaguje na stres? Dlaczego relacje społeczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia psychicznego? Jakie działania mogą pomóc w budowaniu dobrostanu?

W obliczu współczesnych wyzwań temat poczucia bezpieczeństwa nabiera szczególnego znaczenia. Coraz częściej poszukujemy skutecznych metod radzenia sobie z traumą, przewlekłym stresem i lękiem.

Podczas rozmowy Agnieszki Andreasik z Eweliną Ziółek i Igorem Rotbergiem zastanowimy się, jak pandemia wpłynęła na kondycję psychiczną, jak skutecznie mierzyć się z przeciążeniem bodźcami oraz w jaki sposób założenia teorii poliwagalnej mogą wspierać funkcjonowanie w pracy, szkole i rodzinie.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu, które odbędzie się 26 marca o godz. 17 i będzie transmitowane w serwisach YouTube oraz Facebook na kanale i profilu Wydawnictwa UJ.

Link do spotkania:
FACEBOOK: https://fb.me/e/2pbkogAla
YOUTUBE: https://www.youtube.com/live/TKxpPdjCqoE?feature=shared

Ewelina Ziółek – psycholożka (specjalność: psychologia kliniczna) i ekonomistka, założycielka oraz dyrektor Polskiego Instytutu Poliwagalnego. Od 2015 roku zgłębia tematykę chronicznego stresu i wypalenia. Ukończyła studia podyplomowe z Psychosomatyki i Somatopsychologii, a w Niemczech uzyskała uprawnienia naturoterapeutki (Heilpraktikerin), specjalizując się w medycynie funkcjonalnej i redukcji skutków stresu. Aktualnie jest w trakcie akredytowanego kursu psychoterapeutycznego w nurcie integracyjnym (systemowo-ericksonowskim). Należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, jest providerką Safe & Sound Protocol dr. Stephana Porgesa oraz współzałożycielką Polyvagal-Akademie i Polyvagal Gesellschaft e.V. w Niemczech. W pracy z klientami wykorzystuje holistyczne podejście oparte na Teorii Poliwagalnej, wspierając osoby zmagające się z chronicznym stresem i wypaleniem.

Igor Rotberg – psycholog i certyfikowanych psychoterapeuta. Prowadzi szkolenia z zakresu psychoterapii, wykłady psychologiczne oraz konsultacje i grupy ćwiczeniowo-konsultacyjne dla psychoterapeutów. Specjalizuje się w pracy z osobami z doświadczeniem traumy oraz osobami z zaburzeniami osobowości. Autor książek o psychoterapii.

O książce
ODZYSKAJ SPOKÓJ W ŚWIECIE PEŁNYM WYZWAŃ
Poczucie bezpieczeństwa jest fundamentem zdrowia fizycznego i psychicznego. Teoria poliwagalna wyjaśnia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego i jego wpływ na nasze ciała, emocje i relacje z innymi oraz pokazuje, jak wykorzystać tę wiedzę, by wspierać własny dobrostan.

Stephen i Seth Porgesowie w przystępny sposób przedstawiają neurofizjologię stresu oraz tłumaczą, dlaczego nawet w sytuacji komfortowej możemy odczuwać zagrożenie. Zawarte w książce wskazówki i ćwiczenia stymulujące nerw błędny pozwolą lepiej regulować emocje, wzmacniać rezyliencję oraz budować zdrowsze relacje. Pomogą również skuteczniej radzić sobie z chronicznym stresem, doświadczeniem traumy czy zaburzeniami lękowymi.

Z poradnika skorzystają zarówno osoby pragnące lepiej zrozumieć siebie i czuć się bezpiecznie w codziennym życiu, jak również specjaliści: terapeuci, pedagodzy oraz pracownicy socjalni.

Autorzy w przystępny sposób wyjaśniają teorię poliwagalną, czyniąc ją łatwą do zrozumienia i praktycznego zastosowania. Ich książka, ilustrowana przykładami z życia, pokazuje, jak nasze samopoczucie zależy od stanu fizjologicznego i dlaczego poczucie bezpieczeństwa jest kluczowe dla satysfakcjonującego życia. To książka pełna nadziei i inspiracji, którą z przyjemnością przeczytasz!

Pat Ogden, założycielka Sensorimotor Psychotherapy Institute i współautorka Psychoterapii sensomotorycznej

Książka Porgesów pokazuje, jak możemy rozumieć traumę i więzi dzięki teorii poliwagalnej. To nieoceniona lektura dla każdego, kto pragnie głębiej poznać siebie i stworzyć lepsze relacje z innymi!

Ewelina Ziółek psycholożka i założycielka Polskiego Instytutu Poliwagalnego

Wreszcie proste i wszechstronne przedstawienie jednego z najważniejszych osiągnięć współczesnej psychologii i fizjologii. Stephen W. Porges, wspierany przez syna Setha, umieszcza swoją przełomową teorię poliwagalną w kontekście naszego złożonego, popandemicznego świata, wskazując drogę do bezpieczeństwa – istotnego dla dobrostanu osobistego i społecznego.

Gabor Maté autor książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze

Jednym z największych wyzwań w zrozumieniu siebie jest odkrycie, jak umysł, ciało i mózg współpracują ze sobą. W tej doskonałej książce, napisanej z myślą o szerokim gronie czytelników, Porgesowie przedstawiają przełomowe koncepcje teorii poliwagalnej. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć, jak autonomiczny układ nerwowy reguluje stany emocjonalne i jak można świadomie wspierać swój dobrostan.

Paul Gilbert autor książki Compassionate Mind

Stephen W. Porges, PhD – profesor Uniwersytetu Indiany, założyciel i dyrektor Kinsey Institute Traumatic Stress Research Consortium, profesor psychiatrii Uniwersytetu Karoliny Północnej oraz profesor emerytowany Uniwersytetu Illinois w Chicago i Uniwersytetu Maryland. Były prezes Society for Psychophysiological Research oraz Federation of Associations in Behavioral and Brain Sciences. Laureat prestiżowej nagrody National Institute of Mental Health Research Scientist Development Award. Autor około 400 recenzowanych artykułów naukowych z takich dziedzin jak anestezjologia, inżynieria biomedyczna, neurologia, psychiatria, psychologia, fizjologia wysiłku fizycznego oraz terapia uzależnień.

Seth Porges – dziennikarz i reżyser filmowy, autor głośnego filmu dokumentalnego Class Action Park. Były redaktor „Popular Mechanics”, felietonista „Bloomberg Businessweek”.

 

 

Podaj dalej