Piątek, 31 marca 2023

Muzeum Karykatury w Warszawie oraz Wydawnictwo Marginesy zapraszają we wtorek 4 kwietnia o godz. 18 do Muzeum Karykatury na spotkanie wokół Ha-Gi (Anny Gosławskiej-Lipińskiej) – rysowniczki satyrycznej, ilustratorki, wspaniałej artystki.

Udział w spotkaniu wezmą:
Zuzanna Lipińska – córka Ha-Gi i Eryka Lipińskiego, graficzka i projektantka, absolwentka warszawskiej ASP
Agata Napiórska – autorka niedawno wydanej książki biograficznej „Ha-Ga. Obrazki z życia”, dziennikarka i tłumaczka, autorka książki „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia” (Marginesy 2018) i dwóch tomów „Jak oni pracują”. Na co dzień redaktorka naczelna i wydawczyni magazynu „Zwykłe Życie”.

Podczas spotkania odbędzie się licytacja oryginalnych prac Ha-Gi, którą poprowadzi Karolina Norkiewicz z Klubu Komediowego.

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi 45-lecia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Anna Gosławska-Lipińska – pseudonim Ha-Ga (1915–1975). Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. Kotarbińskiego. W 1937 r. wyszła za mąż za Eryka Lipińskiego, jednego z założycieli i ówczesnego redaktora naczelnego „Szpilek”.

Swój pierwszy rysunek satyryczny umieściła w „Szpilkach” w 1936 r. Od tego czasu, przez prawie 40 lat (z przerwą na okres wojny) umieszczała co tydzień w „Szpilkach” dwa rysunki, najczęściej dwie, rozmawiające ze sobą, osoby, ubrane według ostatniej mody. Rysunki te zdobyły jej szybko ogromną popularność. Była przede wszystkim rysowniczką humorystyczną – bawiła i śmieszyła. Ale była też satyryczką. Jej specjalnością były kpiny z drobnomieszczańskich paniuś, ale również artyści, snobi i biurokraci dostawali od niej cięgi. Wszystkie te postaci, narysowane pewną kreską zamykającą formę zdecydowanie i jasno, mają charakterystyczne okrągłe oczy.

Pseudonim Ha-Ga wynikał z nieśmiałości artystki. Kiedy przyniosła do redakcji „Szpilek” pierwsze rysunki, wstydziła się je podpisać własnym nazwiskiem. Pomógł jej w tym kłopocie znany satyryk Andrzej Nowicki, który zaproponował użycie pierwszych i ostatnich liter imienia i nazwiska. Tak powstała Ha-Ga (Hanka Gosławska). Oprócz cotygodniowych rysunków do „Szpilek”, Ha-Ga ilustrowała książki dla dzieci i współpracowała z tygodnikiem „Świerszczyk”, gdzie prawie co tydzień zamieszczała swoje ilustracje.

W 2008 roku Muzeum Karykatury w Warszawie pokazało pierwszą monograficzną wystawę jej twórczości zatytułowaną “Uwaga! Ha-Ga”. Swoje zbiory udostępniła córka artystki Zuzanna Lipińska i razem z Anną Niesterowicz przygotowała scenariusz wystawy. [ha-ga.com]

Podaj dalej