Wtorek, 21 marca 2023

21 marca przypada Światowy Dzień Poezji oraz druga rocznica śmierci Adama Zagajewskiego (1945-2021). Z tej okazji w najbliższy wtorek, o godz. 12 na Plantach przy Muzeum Archeologicznym w Krakowie, pod Drzewem Poezji, odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości wybitnego krakowskiego poety.

W spotkaniu weźmie udział m.in. Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie oraz poeta Wojciech Bonowicz, a także polscy i ukraińscy licealiści z Krakowa i Gliwic. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni gitarzysta klasyczny Dmytro Hołowienko.

Drzewo Poezji usytuowane jest przy ul. Kanoniczej, tuż obok Muzeum Archeologicznym, w sąsiedztwie słynnego monumentalnego buka Baba, który powaliła wichura w lutym 2022 roku. Zniszczone drzewo otrzymało swojego następcę – młody czerwony buk nazwany Drzewem Poezji, jako znak ciągłości życia, a także symbol trwałości sztuki poetyckiej.

Spotkanie pod Drzewem Poezji poprzedzi msza święta za Adama Zagajewskiego o godz. 11 w Kościele św. Piotra i Pawła oraz złożenie kwiatów przy sarkofagu Poety w Panteonie Narodowym.

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale przez całe swoje życie był związany z Krakowem. Tutaj pisał, tłumaczył i uczył kolejne pokolenia studentów. Wybitny poeta i prozaik odszedł 21 marca 2021 roku, w wieku 76 lat.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Masza Potocka
Źródło: KBF