
Wydawcy naukowi reprezentujący podmioty zrzeszone w Sekcji Wydawców Akademickich i Naukowych Polskiej Izby Książki oraz Stowarzyszeniu Wydawców Szkół Wyższych spotkali się w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego 19 maja z Karoliną Zioło-Pużuk, sekretarzem stanu, oraz Dariuszem Standerskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, którym towarzyszył Jacek Siemiończyk, zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki.
Zgodnie z ustaleniami z poprzedniego spotkania, które odbyło się 16 kwietnia, minister Karolina Zioło-Pużek zaprosiła ministra Dariusza Standerskiego, aby wspólnie omówić agendę cyfryzacyjną przedstawioną przez wydawców na poprzednim spotkaniu. Omówiono następujące tematy:
– Polska Baza dla Wydawców
Głównym tematem rozmowy była opracowana przez wydawców koncepcja stworzenia centralnej platformy repozytoryjno-publikacyjnej:
- Konieczne byłoby wypracowanie wspólnie stosowanych zasad przygotowywania metadanych dla monografii i artykułów w czasopismach naukowych a także podręczników akademickich po ich przywróceniu do systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
- Konieczne byłoby także opracowanie takich wspólnych technicznych zasad standaryzacji, aby z chwilą umieszczenia publikacji na witrynie wydawcy (w repozytorium uczelnianym) mogłaby być ona pobrana automatycznie do bazy.
- Przyjęte zasady umożliwiałby widoczność metadanych publikacji w sprawozdawczości uczelni i jednostek naukowych dla celów związanych z ewaluacją osiągnięć naukowych oraz we wszystkich systemach ewidencyjno-informacyjnych tworzonych na mocy ustawy przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego.
- W przypadku publikacji udostępnianych w Open Accessie możliwy byłby także pełen dostęp do publikacji.
- Należałoby także zapewnić, aby publikacje udostępniane cyfrowo w Polskiej Bazie dla Wydawców spełniały wszystkie wymagane ustawami wymagania.
Ustalono, że minister cyfryzacji oceni możliwość wyasygnowania budżetu na realizację Polskiej Bazy dla Wydawców według koncepcji omówionej na spotkaniu i gdyby okazało się to możliwe zostaną podjęte szczegółowe rozmowy na ten temat.
– Cyfrowy innowacyjny podręcznik akademicki
Minister Karolina Zioło-Pużuk poinformowała, że obecnie brak środków na realizację proponowanego przez wydawców programu i że powrót do tego postulatu będzie możliwy, kiedy podręcznik akademicki zostanie wpisany do systemu ewaluacji osiągnięć naukowych.
– Obowiązki WCAG (Web Content Accessibility Guidelines)
Minister Dariusz Standerski poinformował, że nie ma możliwości odroczenia obowiązków wynikających z ustawy oraz że dostępne są nieodpłatne narzędzia pozwalające zapewnić zgodność funkcjonalności elektronicznych plików publikacji z wymogami ustawy.
Grupa wydawców reprezentująca SWAiN PIK i SWSW przygotuje dalszy harmonogram i tematy rozmów w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego.
W spotkaniu wydawców naukowych reprezentowali:
– Polską Izbę Książki: Andrzej Chrzanowski (Wydawnictwo Akademickie SEDNO), Piotr Dobrołęcki (Magazyn Literacki KSIĄŻKI, Copyright Polska), Ewa Pajestka-Kojder (Oficyna Naukowa) oraz Ewelina Szyszkowska (Have a Book)
– Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych: Aurelia Grejner (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, prezeska SWSW), Beata Jankowiak-Konik (Uniwersytet Warszawski) oraz Beata Klyta (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
[Na zdjęciu od prawej: Ewelina Szyszkowska, Beata Jankowiak-Konik, Aurelia Grejner, Jacek Siemiończyk, Beata Klyta, Andrzej Chrzanowski, Dariusz Standerski, Karolina Zioło-Pużuk, Ewa Pajestka-Kojder i Piotr Dobrołęcki]