Piątek, 8 kwietnia 2022
Word2Picture

6 maja odbędzie się Word2Picture, czyli targi praw do adaptacji książek.

Z producentami filmowymi spotkają się przedstawiciele takich wydawnictw jak: Biuro Literackie, Czwarta Strona (Grupa Wydawnictwa Poznańskiego), Dom Wydawniczy Rebis, GW Foksal, Oficyna Wydawnicza Silver, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Dolnośląskie, Publicat S.A., Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Skrzat i Wydawnictwo Znak.

Filmowcy zapoznają się z powieściami autorstwa Hani Czaban, Sławomira Gortycha, Ałbeny Grabowskiej, Izabeli Janiszewskiej, Olgi Mildyn, Pauliny Płatkowskiej, Anny Potyry, Pawła Rzewuskiego, Marty Sokołowskiej, Bartosza Szczygielskiego, Doroty Karaś i Małgorzaty Żarów.

Podczas targów wydawcy oraz agenci będą mogli nie tylko zaprezentować rekomendowaną przez Word2Picture książkę, ale i przedstawić pozostałe interesujące producentów tytuły, które dane wydawnictwo ma obecnie w ofercie.

W ramach przygotowania do majowego spotkania z producentami filmowymi wydawcy wzięli udział z cyklu szkoleń przybliżających szczegóły dotyczące adaptacji książki na potrzeby filmu.

Z dwunastoma przedstawicielami wydawnictw spotkała się Joanna Szymańska, uznana producentka i producentka wykonawcza, dyrektorka programowa Atelier Scenariuszowego – największego w Polsce, całorocznego programu szkoleniowym dla scenarzystek i scenarzystów – oraz Iga Bałos, doktor nauk prawnych specjalizująca się w prawie własności intelektualnej oraz w prawie zwalczania nieuczciwej konkurencji, mocno związana ze światem filmu.

Wydawcy usłyszeli podstawowe informacje o mechanizmach polskiego rynku audiowizualnego: jego strukturze, modelach finansowania i perspektywach rozwoju. Ponadto poznali firmy producenckie, które funkcjonują na rynku, oraz modele współpracy z nimi i dowiedzieli się, jak te modele zmieniały się w ciągu ostatnich dwóch lat – również za sprawą pandemii.

Wydawcy zostali zaznajomieni z optymalnym modelem współpracy wydawcy z autorem i producentem, poznali strukturę praw zależnych i praktyczne konsekwencje zezwoleń, licencji i przeniesienia praw autorskich w kontekście praw zależnych. Na koniec otrzymali wskazówki dotyczące tworzenia umowy zarówno między wydawnictwem a autorem, jak również między wydawnictwem a producentem.

Na koniec prowadzące przekazały praktyczną wiedzę o skutecznym pitchingu, czyli o tym, jak stworzyć udaną prezentację książki, by zainteresować nią potencjalnego inwestora – w tym przypadku producenta filmowego.

 

Word2Picture odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA.

Organizatorem wydarzenia są Miasto Kraków i KBF.

– Word2Picture, które od czterech lat jest pasmem branżowym na Festiwalu Conrada, od ubiegłego roku rozwinęło się w całoroczny i prężnie działający projekt stanowiący ogromną pracę zarówno na rzecz środowiska filmowego, jak i wydawniczego – mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF. – Od początku istnienia projektu proponujemy wydawcom konkretne narzędzia: szkolenia, spotkania z producentami oraz praktyczną wiedzę o tym, jak prezentować swoje publikacje, by miały szansę na ekranizację. Od ubiegłego roku mają oni szansę sprzedawać prawa do swoich tytułów podczas Mastercard OFF CAMERA, jednego z największych i najważniejszych festiwali filmowych w Polsce.

Pierwsza duża odsłona tego całorocznego projektu odbędzie się podczas Festiwalu Mastercard OFF CAMERA (6 maja), druga w ramach Festiwalu Conrada (24-30 października 2022).

– Bardzo cieszymy się z nawiązania tak ważnego partnerstwa, jakim jest współpraca z Festiwalem Mastercard OFF CAMERA – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada oraz kierowniczka zespołu Kraków Miasto Literatury UNESCO. – Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć pomost między dwoma festiwalami – literackim i filmowym – aby jeszcze efektywniej inicjować współpracę między tymi dwoma środowiskami i przyczyniać się do powstawania kolejnych produkcji filmowych na bazie książek. Widzimy, że łączenie tych dwóch obszarów to wielka szansa na wzmocnienie zarówno czytelnictwa, jak i wzbogacenie rynku filmowego o wartościowe i interesujące tematy.

Autor: ET