środa, 13 listopada 2024
Małgorzata Szejnert – maniaczka szczegółów

Faktyczny Dom Kultury i Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na spotkanie z Bernadettą Darską, które odbędzie się we wtorek 19 listopada o godz. 18 w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 w Warszawie. Prowadzenie: Mariusz Szczygieł.

Będzie to promocja najnowszej książki Bernadetty Darskiej zatytułowanej „Szejnert. Szczegół” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego).

Małgorzata Szejnert: Jestem maniaczką szczegółów. Dotykają samej istoty reportażu jako gatunku. W przeciwieństwie do publicystyki, która zajmuje się tematami ogólnymi, reportaż kieruje się w stronę jednostki i jej intymności, jest tekstem o indywidualnym przeżyciu. A to najlepiej opowiedzieć szczegółem, bo on zaświadcza.
Ze „Wstępu”: Szczegół. Okaże się stałym punktem odniesienia przez kilkadziesiąt lat pracy reporterskiej i redakcyjnej. To dzięki niemu możliwe staje się wyeksponowanie tego, co ważne lub co prowadzi do spraw istotnych. Szczegół pozwala na znalezienie właściwej perspektywy. Jest rodzajem kompasu, z którego reporterka korzysta w swojej twórczości świadomie, z dużą precyzją w kontekście komponowania tekstu, konsekwentnie, osiągając zarazem artystyczny efekt.

Wydawca informuje: autorka, kreśląc pierwszą syntezę twórczości jednej z najważniejszych polskich reporterek XX i XXI wieku, zaprasza w podróż śladami drogi twórczej Małgorzaty Szejnert – nie tylko jej kolejnych publikacji, ale też społecznych zadań, takich jak bycie mistrzynią i mentorką kolejnych pokoleń polskich reporterów. Podczas lektury czytelnik zapozna się m.in. z rozważaniami na temat specyfiki małego realizmu, etosu reporterskiego bohaterki – redaktorki działu reportażu w „Gazecie Wyborczej” oraz autorki monumentalnych książkowych opowieści – a także z refleksjami na temat roli fotografii i ich relacji ze słowem. Nakreślony z pasją portret sylwetki twórczej Małgorzaty Szejnert zachęca do osobistych czytelniczych spotkań z publikacjami mistrzyni szczegółu.
Książka ukazuje się w serii „Projekt: Egzystencja i literatura”, poświęconej wybitnym polskim pisarzom – ich twórczości ujmowanej przez nich samych i interpretowanej przez krytyków jako projekt egzystencjalny, jako próba ustanowienia i zapisania siebie i swojego sposobu odczytywania sensów rzeczywistości, indywidualnego oglądu różnych jej sfer – społecznej, politycznej, etycznej, kulturowej, metafizycznej. Istotnymi kategoriami wyjaśniającymi pisarskie dzieło są w tym przypadku biografia, tożsamość oraz kształtujące je szeroko rozumiane doświadczenie: cielesne i zmysłowe, psychiczne i społeczne, historyczne i polityczne, etniczne i estetyczne, religijne i duchowe…


Bernadetta Darska (ur. 1978 w Bartoszycach) – doktor habilitowana nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, krytyczka literacka, literaturoznawczyni wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Wykładowczyni Gender Studies przy ISNS Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002-2009 redaktor naczelna pisma „Portret”. Pomysłodawczyni i koordynatorka Kortowskich Spotkań z Literaturą (2010-2012). Jurorka Nagrody Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Feministka
Autorka książek: „Ucieczki i powroty. Obrazy rzeczywistości w prozie najnowszej” (2006), „Czas Fem. Przewodnik po prasie feministycznej i tematach kobiecych w czasopismach kulturalnych po 1989 roku” (2008), „Głosy kobiet. Prasa feministyczna po roku 1989 wobec tożsamości i dyskursu” (2009) oraz dwóch tomów „Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych”, tom 1 i 2(2011), „To nas pociąga! O serialowych antybohaterach” (2012), „Śledztwo i płeć. O bohaterkach powieści kryminalnych”, wyd. 2, poprawione (2013), „Pamięć codzienności, codzienność pamiętania. Szkice o reportażu polskim XXI wieku” (2014), „Maski zła. (Nie)etyczność postaw i zachowań jako temat współczesnego reportażu polskiego” (Olsztyn), „Młodzi i fakty. Notatki o reportażach roczników osiemdziesiątych” (2017), „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” (2022), „Czas reportażu. O tym, co działo się wokół gatunku po 2010 roku” (2023). Publikuje w czasopismach kulturalnych.
W latach 2009-2015 prowadziła blog krytycznoliteracki: „A to książka właśnie!”, a od 2015 roku prowadzi blog „Nowości książkowe – Blog Bernadetty Darskiej”, za który otrzymała w październiku 2019 roku nagrodę PIKowego Lauru, przyznawaną przez Polską Izbę Książki, w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie”.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)