Czwartek, 17 listopada 2022

Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na spotkanie wokół tomu Bronisława Wildsteina pt. „Jak woda, Brat, O zdradzie i śmierci”. O książce rozmawiać będą: autor, Bronisław Wildstein oraz poeta, krytyk i historyk literatury, Wojciech Kudyba. Spotkanie poprowadzi teoretyk i historyk literatury polskiej, Włodzimierz Bolecki. Fragmenty książki przeczyta aktor i reżyser, Andrzej Mastalerz.

Księgarnia Państwowego Instytutu Wydawniczego, ul. Foksal 17

23 listopada, godz. 18.

O książce: w przygotowanym przez PIW tomie znajdą Państwo trzy pierwsze, opublikowane na przełomie lat 80. i 90., powieści Bronisława Wildsteina – „Jak woda”, „Brat” oraz „O zdradzie i śmierci” . Nowe, przejrzane przez autora wydanie jest pierwszym wznowieniem.

„Jak woda” to debiutancka, wydana w 1989 roku powieść, zainspirowana dostrzeżonym w paryskiej prasie zdjęciem Siergieja Paradżanowa. Jest to opowieść o artyście w totalitarnym państwie, za którą Bronisław Wildstein otrzymał Nagrodę Kościelskich.

Drugi utwór, który znalazł się w zbiorze, to tocząca się w Paryżu powieść „Brat”, mierząca się z doświadczeniem polskich opozycjonistów na emigracji i pokazująca destrukcyjny wpływ komunistycznego systemu na indywidualne losy ludzkie.

Tom zamykają trzy łączące się ze sobą opowiadania, które tworzą „O zdradzie i śmierci (czyli przypisy do Plutarcha)”. To osadzona w targanym walkami po śmierci władcy imperium Aleksandra Macedońskiego uniwersalna refleksja o namiętności władzy i ludzkiej pysze.

Podaj dalej
Autor: PIW