Piątek, 10 grudnia 2021
Rocznicowy album wybitnego fotografa

Wydawnictwo Bosz poinformowało, że tuż przed 40. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, która przypadnie 13 grudnia, ukazał się nowy tytuł zatytułowany „Stan wojenny”. Jest to propozycja albumowa z fotografiami Chrisa Niedenthala, jednego z najbardziej uznanych fotoreporterów europejskich, poświęcona szczególnemu okresowi w historii Polski – stanowi wojennemu. Na 224 stronach zamieszczono 210 ilustracji. Autorem projektu graficznego jest Błażej Ostoja Lniski. Książka jest wydana w wersji dwujęzycznej polskiej i angielskiej.

Na znakomitych zdjęciach uwiecznione zostały codzienne zmagania cywilów i mundurowych – w skromnych mieszkaniach i sklepowych kolejkach, podczas ulicznych manifestacji, drogowych rewizji czy studenckich strajków. Ogłaszający stan wojenny Wojciech Jaruzelski, widoczny na ekranie telewizora, transporter opancerzony stojący przed kinem Moskwa, w którym akurat wyświetlany był „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, hasła wypisywane na drzwiach i bramach, choćby „Zima wasza, wiosna nasza”, i wiele innych przejmujących ujęć składa się na album upamiętniający czas, w którym polscy obywatele byli świadkami, ale i uczestnikami „godziny ciężkiej próby”. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli fotografii reportażowej.

Dodatkowym walorem tego niezwykłego albumu są teksty znanych osób, m.in. Jacka Merkela, Izabelli Cywińskiej czy Andrzeja Friszke, którzy w krótkich wypowiedziach opisują swoje wspomnienia o tym trudnym czasie. Bez analizowania, rozstrzygania, oddzielania dobrych decyzji od złych. Wspomnienia obywateli, którzy przeżyli ten czas jak wiele innych ludzi, z obawą co przyniesie kolejny dzień, miesiąc, rok, ale i z wielką nadzieją na lepsze dziś.

Podaj dalej
Autor: (fran)