Koncern Stora Enso ogłosił wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego rok. Jak przekazała Poligraficzna Agencja Informacyjna, kierownictwo koncernu poinformowało podczas konferencji prasowej o konieczności zweryfikowania wcześniejszych prognoz odnoszących się do rocznego zysku operacyjnego EBIT, spowodowanych pogarszającą się koniunkturą rynkową w kluczowych dla firmy segmentach. Zapewniono przy tym, że zostały podjęte odpowiednie działania prewencyjne w obszarze zarządzania kosztami i zabezpieczenia marż.
W pierwszym kwartale przychody ze sprzedaży zrealizowane przez koncern wyniosły 2,721 mld euro, co oznacza spadek o 3 proc. Zysk operacyjny EBIT obniżył się – w porównaniu z analogicznym okresem roku 2022 – o 53 proc. do 234 mln euro. Marża zysku brutto spadła z kolei do poziomu 8,6 proc. (z 18 proc. przed rokiem). „Nasze wyniki za pierwszy kwartał są bardzo rozczarowujące”, oceniła Annica Bresky, CEO koncernu.
„W ciągu ostatnich dwóch lat osiągaliśmy rekordowe wyniki i realizowaliśmy z powodzeniem naszą agendę wzrostu, uwzględniającą segmenty opakowań odnawialnych, zrównoważonych rozwiązań konstrukcyjnych i innowacji w dziedzinie biosurowców. Jednocześnie podjęliśmy szereg decyzji inwestycyjnych, mających poprawić konkurencyjność naszych strategicznych zasobów oraz kroki zmierzające do ograniczenia cykliczności w postaci opuszczenie biznesu papierniczego”, przekazała Annica Bresky w specjalnym komunikacie dla akcjonariuszy i inwestorów.
Oczekuje, jak dodała, że otoczenie biznesowe w bieżącym roku będzie o wiele bardziej wymagające w kontekście wszystkich działów Stora Enso. „Popyt na nasze produkty jest słaby bądź słabnie, a niepewność na rynku narasta. W pierwszym kwartale utrzymywała się wysoka presja inflacyjna, w wyniku której ograniczyliśmy naszą produkcję, zmniejszając stany magazynowe i dostosowując się do obecnych warunków rynkowych. W naszym przypadku oznacza to wzmocnioną kontrolę kosztów i sumienne zarządzanie alokacją kapitału”, kontynuowała Annica Bresky.
Oceniła też sytuację na rynku celulozy: „obserwujemy mniejszą aktywność w Chinach i w obszarze końcowych zastosowań papierowych i opakowaniowych, tu globalne stany magazynowe osiągnęły na koniec pierwszego kwartału bardzo wysoki poziom. Co więcej, w ciągu roku na rynku pojawią się nowe moce wytwórcze w obszarze celulozy w wysokości 4,5 mln ton, co spowoduje dodatkową presję na cały rynek. W przypadku celulozy drzewnej sytuacja rynkowa jest napięta – to z kolei efekt braku dostaw drewna z Rosji oraz zwiększonej konkurencji ze strony sektora energetycznego”.
Annica Bresky podsumowała podjęte działania: „w ostatnim czasie dokonaliśmy konsolidacji, w efekcie której – po zakończeniu działalności jednostki Paper – grupa składa się z pięciu dywizji. Ponieważ popyt na papiery publikacyjne drastycznie spada, planujemy na stałe zredukować moce przerobowe papierni Anjala”.
Dodała też, że „koniunktura rynkowa pogarsza się, a trend ten przyspieszył pod koniec pierwszego kwartału. Kierownictwo Stora Enso oczekuje, że presja kosztowa i niepewność rynkowa będą o wiele większymi wyzwaniami niż to miało miejsce w roku ubiegłym, co wpłynie na wyniki finansowe grupy i obniży krótkoterminowe prognozy na 2023 rok. W porównaniu z rokiem ubiegłym oczekuje się, że na zrealizowane przez Stora Enso marże będą miały wpływ rosnące koszty, zwłaszcza w kontekście energii, drewna i chemikaliów”. Kierownictwo koncernu podkreśla jednocześnie, że Stora Enso jest obecnie – pod względem finansowym, operacyjnym i strategicznym – lepiej przygotowana i odporna na rynkowe fluktuacje. To efekt realizowanych od lat inwestycji w kluczowe dla firmy i jej przyszłości segmenty opakowań odnawialnych, zrównoważonych rozwiązań konstrukcyjnych oraz innowacji w dziedzinie biosurowców.
Należy jeszcze dodać, że Stora Enso po raz kolejny została wyróżniona przez organizację non-profit CDP, która uznała ją za „jednego z globalnych liderów w kontekście działań zapobiegających zmianom klimatycznym”.