Czwartek, 14 września 2023
Zaproszenie do Muzeum na Pańskiej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na spotkanie z autorami książki „Stos zdjęć” – Łukaszem Chotkowskim i Zbigniewem Liberą, jakie odbędzie się w piątek 22 września o godz. 18. w Muzeum na Pańskiej przy ul. Pańskiej 3 w Warszawie. Rozmowę będzie prowadzić Justyna Sobolewska.

Jak informuje organizator spotkania, „Stos zdjęć” nie jest typowym albumem fotograficznym, ale skomponowaną opowieścią, przeznaczoną do jednoczesnego oglądania i czytania. Teksty Łukasza Chotkowskiego wskazują problemy transformacyjne, polityczne, społeczne, których obserwatorem był Zbigniew Libera. „Stos zdjęć” istnieje pomiędzy realnością a imaginacją. Opracowanie graficzne i skład wykonał Piotr Łapiński.

Książka jest prezentacją wybranych prac z archiwum Zbigniewa Libery, tworzonych od lat 60. XX wieku do dziś. Są w niej fotografie publikowane po raz pierwszy, fotografie stworzone specjalnie do tej publikacji oraz te powszechnie znane.

Hanna Krall: Libera, ten od Oświęcimia i klocków Lego – i świat. Przerażający, nieprawdziwy, z widziadeł sennych. Dziejący się naprawdę. Prawdziwszy od prawdziwego.

Joanna Mytkowska: Jedna z ikonicznych postaci sceny artystycznej, artysta radykalny i undergroundowy. Zimna wojna, którą wypowiedział opornemu na autoanalizę społeczeństwu już w latach 80., trwa… A jednak zmieniły się metody jej prowadzenia. Prowokację zastąpiła chirurgicznie precyzyjna analiza metod reprezentacji oraz mechanizmów powstawania stereotypów i ich utrwalania. Tej pozycji nie można ominąć. Libera wyzwoli wasze spojrzenie.

Zbigniew Libera (ur. 1959) w latach 80. XX wieku współtworzył najciekawsze środowiska i przedsięwzięcia sztuki niezależnej w Polsce, m.in. łódzką Kulturę Zrzuty, grupę muzyczną Sternenhoch (z Jerzym Truszkowskim), czasopismo „Tango”, środowisko skupione wokół Zofii Kulik i Przemysława Kwieka. Był modelem do zdjęć Zofii Kulik. W stanie wojennym osadzony w więzieniu za druk prasy podziemnej (1982-1983). Jesienią 1989 roku wyruszył w roczną inicjacyjną „podróż na wschód”, do Egiptu i Izraela. Na początku lat 2000. współtworzył Warszawski Aktyw Artystów i dwie klubokawiarnie artystyczne: Baumgart/Libera oraz – z Mariolą Przyjemską i Tomaszem Kurzycą – Aurora. Czołowy przedstawiciel nurtu sztuki krytycznej, analizuje i krytykuje przyjęte konwencje, kulturę masową, tradycyjne modele wychowania, porusza kwestie manipulowania rzeczywistością przez media. Od połowy lat 90. tworzy „urządzenia korekcyjne”, obiekty będące przetworzeniem istniejących już produktów, przedmiotów masowej konsumpcji, m.in. „Universal Penis Expander” czy „Body Master”, zestaw zabawowy dla dzieci do lat 9. Projektuje też przetworzone zabawki, odsłaniając mechanizmy wychowania, edukacji i tresury kulturowej, najgłośniejsze z nich to „LEGO. Obóz koncentracyjny”, „Ciotka Kena” i „You Can Shave the Baby”. Od lat 2000. zajmuje się głównie fotografią, a szczególnie specyfiką fotografii prasowej: tym jak media kształtują naszą pamięć wizualną i manipulują obrazem historii. Wystawiał na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. na 45. Biennale di Venezia, w Museum of Contemporary Art w Chicago, w wiedeńskim Muzeum MUMOK, warszawskiej Zachęcie, w Jewish Museum w Nowym Jorku. Jest także reżyserem, ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Zrealizował film fabularny „Walser” (2015). Współpracuje z reżyserami teatralnymi. m.in. Krzysztofem Warlikowskim, Magdą Szpecht, Katarzyną Kalwat, Mają Kleczewską. Zajmuje się także edukacją jako wykładowca na uczelniach wyższych, a w latach 2013–2016 zrealizował we współpracy z Aleksandrą Panisko ponad 50-odcinkowy cykl programów dla TVP Kultura „Libera – przewodnik po sztuce”.

Łukasz Chotkowski (ur. 1981) – dramaturg, scenarzysta, reżyser, autor tekstów teoretycznych. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, w której obecnie wykłada na Kierunku Reżyserii. Pracował jako główny dramaturg w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2006-2014), współautor scenariuszy scenicznych do spektakli m.in.: Mai Kleczewskiej, Pawła Łysaka. Reżyser m.in. spektakli „O zwierzętach” według Elfriede Jelinek, „Łaknąć” według Sarah Kane, „Tkacze, Teraz, Arystokraci” (Komuna Warszawa), polsko-indyjskiej koprodukcji „Strachu NIE MA” (IAM/Teatr Powszechny Warszawa/Kashba Kalkuta). Prowadził warsztaty dramaturgiczne i reżyserskie w szkołach teatralnych, na uniwersytetach i w teatrach, m.in. w Delhi i Kalkucie (Indie), Lwowie (Ukraina), University of New Mexico (USA). Autor rozmów z Elfriede Jelinek (publikowanych w „Dwutygodniku” i w pracach zbiorowych), tekstów drukowanych w „Dialogu”, książki „Męskość” (2019) oraz adaptacji i scenariuszy scenicznych do ponad trzydziestu spektakli teatralnych.

Wydawcą książki jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Fundacja Nowych Działań. Partner: Nowa Księgarnia. Projekt jest współfinansowany przez m. st. Warszawa.

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Marta Ejsmont / Muzeum Sztuki Nowoczesnej