Czwartek, 21 września 2023
Dyrektor Karolina Imianowska: W regularnej dystrybucji mamy blisko 950 tytułów

Tegoroczne święto książki historycznej, Dni Wydawnictwa IPN, miało swoją inaugurację w sobotę 19 sierpnia i trwało przez kolejne 13 dni. Dzięki obecności Instytutu Pamięci Narodowej w całej Polsce, wydarzenie to miało charakter ogólnopolski i poza Warszawą równolegle odbywało się w ośmiu oddziałach IPN: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

Na odwiedzających czekało niemal tysiąc tytułów. Można będzie kupić bestsellerowe książki 40 proc. taniej, ceny zaczynały się już od 5 zł. Wiele z tytułów nie będzie już wznawianych, dlatego była to ostatnia szansa na uzupełnienie domowej biblioteczki. Kupujący otrzymywali w prezencie zeszyt ćwiczeń i łamigłówek “Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946. Obrona Grodna 1939 r.”

Po zeszłorocznym sukcesie, jakim okazała się pierwsza edycja wydarzenia Dni Wydawnictwa IPN, w tym roku ponownie powrócono z taką propozycją, w nieco zmienionej formule. Pozytywny odbiór wśród czytelników, doskonałe recenzje i opinie utwierdziły wydawnictwo w przekonaniu, że taka forma popularyzowania i prezentowania publikacji jest nie tylko interesująca dla czytelników, ale przede wszystkim ważna i atrakcyjna.

W Warszawie zgromadziły się prawdziwe tłumy. Była to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby wejść do magazynu centralnego Wydawnictwa IPN przy ul. Kłobuckiej 21, poznać i zakupić książki w specjalnej ofercie cenowej bezpośrednio z magazynowych półek.

W tym roku zaprezentowano również nową formę dystrybucji, mobilną księgarnię, można było wejść do busa pełnego książek.

A dla miłośników również elektronicznych wersji publikacji przygotowana została specjalna ścianka ze 100 QR kodami dzięki którym można pobrać bezpłatnie e-booki. Całość opatrzona była komentarzem specjalistów i fachowców obecnych podczas wydarzenia.

Wszystkie oddziały IPN w Polsce przygotowały bogaty program wydarzeń towarzyszących podczas inauguracji Dni Wydawnictwa IPN.

Poza głównym bohaterem dnia – książką – czekały na gości wystawy plenerowe, konkursy z nagrodami, spotkania z autorami, z rysownikami naszych komiksów, z rekonstruktorami, plenerowy teatrzyk dla najmłodszych o Misiu Wojtku, warsztaty i zabawy.

 

Po raz kolejny stworzyliśmy okazję do międzypokoleniowych rozmów o przeszłości, a to wszystko dzięki piknikowej formule wydarzenia, gdzie spotykają się całe rodziny, dorośli i dzieci, pasjonaci historii i jej świadkowie. Głównym bohaterem spotkania była książka, w specjalnej ofercie cenowej, zaprezentowana w niecodziennej przestrzeni i opatrzona komentarzem obecnych tam specjalistów, autorów–naukowców czy redaktorów – powiedziała Bibliotece Analiz Karolina Imianowska, dyrektor Wydawnictwa IPN. I dodała: – Skala ponad dwóch dekad działalności Instytutu i tempo pracy twórczej doprowadziły nas do momentu, że w regularnej dystrybucji mamy do zaoferowania blisko 950 tytułów. Ta skala to także ogólnopolski zasięg dystrybucyjny, bo na co dzień książki te są dostępne w 11 oddziałach Instytutu w całej Polsce oraz w księgarni internetowej. Przez ostatni rok wiele się u nas wydarzyło – zorganizowaliśmy konkurs na najlepszą książkę roku Sygnety Wydawnictwa IPN, uruchomiliśmy comiesięczny cykl spotkań z autorami pt. Książki Pełne Historii, nagraliśmy serię podcastów w ramach Ekspresu Czytelniczego IPN, które można odsłuchać w serwisie Spotify. O tym wszystkim rozmawialiśmy podczas inauguracji Dni Wydawnictwa IPN.  A po sukcesie drugiej edycji wydarzenia można śmiało powiedzieć, że taka forma święta książki historycznej zagościła na stałe w kalendarzu naszych aktywności.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. IPN