Piątek, 29 kwietnia 2022
Koniec długiego strajku w fińskich papierniach

Zakończył się trwający od początku tego roku strajk w fińskich papierniach koncernu UPM. Jak poinformował 25 kwietnia portal rynekpapierniczy.pl, UPM i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego Paperiliiton w Finlandii zawarły pierwsze w historii branżowe układy zbiorowe pracy, w wyniku czego zakończono strajk.

UPM i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Papierniczego uzgodniły pierwsze w historii, specyficzne dla danej branży, zbiorowe układy pracy dla pięciu zakładów UPM. Strajk w zakładach UPM w Finlandii został zakończony, a pracownicy powrócili do pracy. W strajku uczestniczyli pracownicy zakładów UPM Pulp, UPM Communication Papers, UPM Specialty Papers, UPM Raflatac i UPM Biofuels w Finlandii. UPM wznowi dostawy do klientów tak szybko, jak to będzie możliwe.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że strony zatwierdziły wszystkie propozycje ugody i że długi strajk Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego dobiegł końca. UPM i związek zawodowy wspólnie zapisali się w historii, uzgadniając pięć branżowych układów zbiorowych pracy, które zastąpią stary układ obowiązujący w przemyśle papierniczym, pochodzący z lat 40-tych ubiegłego wieku. Celem UPM od dawna jest przeniesienie negocjacji zbiorowych na poziom, na którym warunki pracy są najlepiej znane, czyli do poszczególnych zakładów. Negocjacje prowadzą do zawierania porozumień, które przynoszą korzyści zarówno firmom, jak i pracownikom, a także wzmacniają podstawy sukcesu w przyszłości – powiedziała Riitta Savonlahti, wiceprezes wykonawczy ds. zasobów ludzkich w firmie UPM.

– Związek Zawodowy Paperiliiton odetchnął z ulgą, że pomimo długiego strajku może nadal funkcjonować w nienaruszonym i silnym składzie. Mimo twardych celów stawianych przez UPM, nie złamano podstawowych postanowień układów zbiorowych pracy. Szeregi członków pozostały zwarte. Dziękujemy również wszystkim innym związkom zawodowym, które nas wsparły, a także związkom zawodowym za ich poparcie i wsparcie finansowe dla Konfederacji Przemysłu – stwierdził Petri Vanhala, prezes Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego.

– W trakcie negocjacji na wiele aspektów umów spojrzeliśmy z zupełnie nowej perspektywy. Proces był długi, ale w końcu udało nam się uzgodnić warunki zatrudnienia, które uwzględniają potrzeby i specyfikę naszych firm. Nowe warunki zwiększają wydajność i konkurencyjność zakładów i papierni, a także zapewniają dobre warunki również dla pracowników – komentował Jyrki Hollmén, wiceprezes ds. rynków pracy w UPM.

Okres obowiązywania nowych umów wynosi cztery lata. Podwyżki płac są zgodne z obecnymi normami branżowymi. Zmiany w wynagrodzeniach będą negocjowane po pierwszych dwóch latach. Nowe umowy są strukturalnie mniej skomplikowane niż stare, a ich liczba stron jest o połowę mniejsza niż wcześniejszych.

Głównym celem negocjacji było utrzymanie warunków pracy w sektorze na tym samym poziomie w ramach obecnego modelu umów zakładowych. W przypadku firmy UPM był to najtrudniejszy do osiągnięcia cel. W rezultacie nie doszło do realizacji postulowanych przez pracodawców masowych redukcji, takich jak zwiększenie liczby godzin pracy bez wynagrodzenia, czyli godzin pracy w ramach wolontariatu.

Akcja protestacyjna nie dotyczyła tylko członków związku papierniczego UPM, ale całego ruchu związkowego: związkowcy papierniczy strajkowali w obronie swojego prawa do organizowania się i prowadzenia negocjacji.

Istotną zmianą we wszystkich porozumieniach branżowych jest zastąpienie wynagrodzenia okresowego wynagrodzeniem godzinowym. Wynagrodzenie godzinowe jest wypłacane na podstawie wykonanej pracy, co sprawia, że formułowanie wynagrodzenia jest bardziej zrozumiałe. Nowe układy zbiorowe pracy umożliwiają uwzględnienie kompetencji i wyników pracy przy formułowaniu wynagrodzeń. Wszystkie przedsiębiorstwa zgodziły się także na większą elastyczność w zakresie organizacji zmian i wykorzystania czasu pracy.

Firma UPM Pulp uzgodniła przejście na nieprzerwaną, 365-dniową pracę celulozowni i bardziej elastyczne wykorzystanie siły roboczej podczas długich przestojów remontowych. Usunięto ograniczenia dotyczące zatrudniania pracowników na czas określony. W przyszłości kształtowanie wynagrodzeń będzie wspierać naukę i kompetencje oraz rozwój praktyk w miejscu pracy.

UPM Communication Papers, dział papierów graficznych, uzgodnił dodatkowe godziny pracy i elastyczne wykorzystanie czasu pracy, które są niezbędne do sprawnego działania. W zależności od formatu czasu pracy, godziny pracy wydłużą się o 24-32 godziny rocznie, z wyjątkiem pracy dziennej, gdzie godziny pracy pozostają bez zmian. Wraz z przejściem na płacę godzinową dodatkowe godziny odpowiednio zwiększają zarobki. W skali tygodnia wydłużenie godzin pracy wynosi około pół godziny tygodniowo. Ponadto uzgodniono zachęcający system wynagradzania, który w szczególności poprawia zarobki w sektorze utrzymania ruchu i pracy dziennej. Porozumienie obejmuje gwarancję wypłaty wynagrodzeń przez pierwsze dwa lata okresu obowiązywania umowy.

Firma UPM Specialty Papers uzgodniła warunki, które poprawiają konkurencyjność i niezawodność dostaw. Nowy układ zbiorowy pracy rozszerza zakres lokalnych negocjacji także na poziomie zakładów i poprawia rentowność operacyjną w dni wolne od pracy. Formuła wynagrodzeń lepiej niż dotychczas wynagradza dobre wyniki.

Układ zbiorowy pracy firmy UPM Raflatac umożliwia wprowadzenie bardziej elastycznych godzin pracy i zwiększenie zasobów w fabryce w Tampere. W ten sposób nowa umowa toruje drogę do zwiększenia wykorzystania mocy produkcyjnych, co poprawia wydajność produkcji i otwiera możliwości zatrudnienia.

Firma UPM Biofuels, czyli biorafineria w Lappeenrancie, zgodziła się na elastyczne stosowanie zmian i szkolenie w zakresie pracy zmianowej. Struktura płac wspiera rozwój osobisty i dobre wyniki lepiej niż dotychczas. Ponadto strony uzgodniły rozwiązania, które umożliwiają utrzymanie rafinerii w stanie gotowości produkcyjnej, a nie jej całkowite wyłączenie, także w przypadku ewentualnych przestojów.

– W Finlandii mamy doskonałe zakłady i wysoko wykwalifikowanych pracowników. To dobrze, że możemy ponownie rozpocząć pracę. Teraz nadszedł czas, aby wspólnie ruszyć dalej – powiedziała Riitta Savonlahti.

Strajk Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Papierniczego w większości papierni UPM w Finlandii rozpoczął się 1 stycznia 2022 roku i trwał prawie cztery miesiące. Początkowo w strajku uczestniczyło około 2100 członków związku, ale około 200 z nich otrzymało nakaz sądowy utrzymania zadań o znaczeniu krytycznym dla społeczeństwa, takich jak wytwarzanie ciepła i gospodarka wodna.

Firmy UPM działające w branży przemysłu leśnego, UPM Plywood i UPM Timber, podpisały 3-letni układ zbiorowy pracy ze Związkiem Zawodowym już w grudniu 2021 roku, przed wygaśnięciem poprzedniej umowy. Umowy pozwalają na elastyczne dostosowanie działalności do potrzeb rynku i już przyniosły korzyści zarówno firmom, jak i ich pracownikom.

 

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. UPM.com
Źródło: rynekpapierniczy.pl