Piątek, 1 czerwca 2001
KONDYCJA KSIĘGARSTWA NA WARMII I MAZURACH Na sieć księgarń na Warmii i Mazurach (w obecnych granicach woj. warmińskomazurskiego), liczącą około 100 placówek, składają się w ok. 20 proc. księgarnie Książnicy Polskiej, w ok. 10 proc. Białostockiego Domu Książki i w 70 proc. firmy prywatne nie zorganizowane w sieci. Biorąc pod uwagę wielkość powierzchni handlowej oraz skalę obrotów handlowych sytuacja wydaje się być niemal całkowicie odwrotna. Sieć zorganizowana - księgarnie Książnicy Polskiej i białostockiego Domu Książki oraz olsztyński Empik dysponują dużymi powierzchniami handlowymi (przeciętnie ponad 200 m kw.) i realizują, jak szacuję, blisko 2/3 obrotów handlowych ogółu księgarń w województwie. Olsztyńskie "Centrum Książki" będące własnością Książnicy Polskiej zrealizuje w bieżącym roku obrót na poziomie 4,5 mln złotych, tj. pewnie więcej niż cała pozostała sieć księgarń nie zorganizowanych w Olsztynie. Ogólna sytuacja księgarń w województwie jest bardzo trudna z uwagi na ogromne bezrobocie (ponad 26 proc. ludności czynnej zawodowo), niski poziom dochodów, a tym samym bardzo płytki rynek sprzedaży. Zasadniczą bolączką księgarń (w dużo mniejszym stopniu zorganizowanych) jest ustawiczny brak środków finansowych obrotowych, nie mówiąc już o inwestycyjnych. Znakomita większość księgarń (głównie poza siecią) swój byt zawdzięcza dominującej w polskim księgarstwie konsygnacji. Każda inna forma współpracy handlowej z …
Wyświetlono 25% materiału - 196 słów. Całość materiału zawiera 786 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się