Piątek, 24 marca 2023

W Szczecinie odbędą się tej wiosny trzy slamy eliminacyjne do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego. Miejscem wszystkich turniejów będzie Piwnica Kany, która wystartowała w nowej odsłonie na początku marca.

Pierwszy slam zaplanowany został na 18 kwietnia, kolejny – 16 maja, a ostatni, rozstrzygający – 13 czerwca.

Osoba, która podczas slamów eliminacyjnych zbierze najwięcej punktów, będzie reprezentować Szczecin na mistrzostwach Polski i otrzyma szansę na udział w slamowych mistrzostwach świata, o ile oczywiście wygra krajowy finał pod koniec lipca w Poznaniu.

Punktacja i zapisy

Podczas każdego slamu eliminacyjnego można zdobyć punkty:  6 zwycięstwo, 4 za zajęcie drugiego miejsca i 3 za wejście do półfinału. Nietrudno policzyć, że maksimum po trzech turniejach to punktów 18.

W każdym slamie eliminacyjnym może wziąć udział maksymalnie 20 osób. Zapisy prowadzone są przez internet – wystarczy być osobą pełnoletnią zainteresowaną pisaniem wierszy i zaprezentowaniem ich w turnieju oraz zdążyć z zapisaniem się przed zamknięciem listy uczestników. Maile zgłoszeniowe  z imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem scenicznym i oświadczeniem, że jest się osobą pełnoletnią, należy wysyłać na adres fundacjapozytywy@gmail.com. Jeśli zostaną wolne miejsca, w dniu slamów będzie można dopisywać się tuż przed turniejami u prowadzącej.

Antologia i inne informacje

Najlepsze teksty zaprezentowane podczas slamów eliminacyjnych zostaną opublikowane w okolicznościowej antologii wydanej w formie ebooka przez organizatora eliminacji – Fundację Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy” we współpracy z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego .

Regulaminy slamów i eliminacji oraz bieżące informacje o szczecińskich eliminacjach do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego w Poznaniu można znaleźć na profilu Fundacji Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy” na Facebooku, w opisie fejsbukowego wydarzenia oraz na grupie Szczecińska Liga Slamowa.

Co to jest slam?

Slam poetycki to konkurencja z pogranicza sztuki i sportu. Łączy siłę poetyckiego przekazu, występ na scenie i emocje związane z rywalizacją. Zadaniem uczestników turnieju jest zaprezentowanie w określonym  czasie (najczęściej są to 3 minuty) autorskiego tekstu poetyckiego. Jedynym jurorem oceniającym jednocześnie jakość poezji i występu jest publiczność. Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej głosów widowni.

Zdanie się na osąd widzów oznacza, że podczas slamu może wydarzyć się wszystko. Z uznanym poetą może wygrać debiutantka, ze znakomitym performerem ktoś, kto nieśmiało powie tekst, który chwyci widzów za serce. Slam to turniej żywego słowa i gorących emocji, czyli poezji, która działa na serca i umysły. Nic dziwnego, że slam, który dotarł nad Wisłę i Odrę z USA przez Wielką Brytanię, staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju, w którym zadomowił się już na dobre. 2023 jest rokiem 20-lecia slamu w Polsce. Krajowe mistrzostwa w tej artystycznej dyscyplinie odbędą się w tym roku po raz siódmy.

Pierwsze eliminacje w Szczecinie

Będą to pierwsze eliminacje do mistrzostw Polski w Szczecinie, ale slamowa forma pojawi się tu nie po raz pierwszy. Turnieje odbywały się lata temu w klubie Pionokio i w Teatrze Kana, ale nie osadziły się tak mocno w lokalnym życiu kulturalnym jak np. w Poznaniu czy Trójmieście, gdzie wokół slamów zgromadziło się młode aktywne środowisko twórcze. W przypadku turniejów i innych spotkań żywego słowa, na przykład open mików, ważna jest regularność, bo to oznacza też systematyczne pisanie i wzajemne inspiracje, czyli stopniowe budowanie kreatywnej społeczności poetyckiej.

Inicjatywa zorganizowania eliminacji szczecińskich wyszła z założonej w Szczecinie, ale działającej na terenie całego kraju Fundacji „Pozytywy”, która wspiera różnorodne działania kulturalne i społeczne. Członkinią Fundacji jest Magdalena Walusiak, która poprowadzi szczecińskie eliminacje, a przed każdym z turniejów także warsztaty  dla osób zainteresowanych tworzeniem poezji performatywnej.

Magdalena Walusiak to urodzona w Szczecinie poetka, performerka i dziennikarka, slamowa mistrzyni Warszawy 2020 i mistrzyni Wrocławia 2022, dwukrotna uczestniczka slamowych mistrzostw Polski, twórczyni autorskich spektakli i performensów. Jest także autorką scenariuszy musicalowych. Jej adaptacja historii Sydonii von Bork zatytułowana „Wilcze piętno” w reżyserii Arkadiusza Buszko, z tekstami piosenek i muzyką Damiana Rybickiego, który zagrał również rolę Sydonii, była wystawiona w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w 2013 r. z udziałem studentów szkół artystycznych oraz Teatru-3.

Organizatorem szczecińskich eliminacji do VII Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego jest Fundacja Na Rzecz Kultury i Integracji „Pozytywy”, której partnerami są: Ośrodek Teatralny Kana, Piwnica Kany oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. Brancusiego w Szczecinie.

Związek Literatów Polskich Oddział w Szczecinie oraz  Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej „Pomorze Zachodnie” to instytucje, które objęły szczecińskie eliminacje swoim patronatem.

Fundacja „Pozytywy”

 

 

Podaj dalej
Autor: ET