środa, 31 lipca 2024
Obowiązek zapewnienia cyfrowych wersji i wprowadzenie zmian w pisowni

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dużą nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Projekt skierowano właśnie do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Najistotniejsze zmiany dotyczą egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego, szkolnictwa zawodowego oraz podręczników.

W przypadku podręczników proponowane zmiany obejmują:

1. wyłączenie z procesu dopuszczenia podręczników typu repetycyjnego (repetytoriów),

2. wprowadzenie wymogu graficznego oznaczenia w podręcznikach treści wykraczających poza zakres ustalony w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla danych zajęć na danym etapie edukacyjnym; zmiana ma na celu ułatwienie uczniom korzystania – uczenia się z pomocą podręcznika przez wskazanie, które treści w podręczniku są ponadprogramowe,

3. wprowadzenie obowiązku zapewnienia cyfrowych odzwierciedleń podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego w postaci papierowej w stosunku do wszystkich podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego, nieżalenie od daty dopuszczenia,

4. możliwość uwzględnienia w kolejnych niezmienionych wydaniach podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do dnia 31 grudnia 2025 r. zmian w pisowni, wynikających z Komunikatu Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk z dnia 10 maja 2024 r.,  które będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Konsultacje publiczne projektu zakończą się 26 sierpnia.

Więcej o proponowanych zmianach można przeczytać na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Pixabay