środa, 15 maja 2024

Ogłoszono laureatów Galionów Gdyńskich. Nagrodę otrzymują najciekawsi twórcy kultury i sztuki – za wkład w rozwój miasta i zapewnianie dostępu do sztuki na najwyższym poziomie. Dostają je również mecenasi kultury wspierający organizację wydarzeń w naszym mieście.

W kategorii „Animacja kultury” uhonorowany został Szymon Kloska „za systematyczne kształtowanie wrażliwości literackiej i czytelniczej mieszkańców Gdyni”.

Szymon Kloska jest dziennikarzem, krytykiem i aktywistą literackim. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato”, „Myślnik” i „Tygodnik Kulturalny”. Obecnie wchodzi w skład redakcji „Nowego Tygodnika Kulturalnego”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic. Wieloletni pracownik Instytut Książki, od stycznia 2017 roku związany z KBF i z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO w ramach, którego pełni funkcje kuratora programu Lem 2021. Współtwórca Festiwalu Literatury dla Dzieci. Rzecznik Nagrody Literackiej Gdynia i kurator Festiwalu Miasto Słowa, który towarzyszy nagrodzie. Od wielu lat prowadzi w Krakowie Dyskusyjne Kluby Czytelnicze – Reportaż. Wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Nagrody za 2023 rok otrzymali także:

w kategorii „Kreacja artystyczna” – Jacek Rodziewicz za autorski album „Muzyka moja i Nasha”,
w kategorii „Debiut artystyczny” – Akademia Głosów Tradycji za debiutancką płytę „Po słońcu”,
w kategorii „Mecenat kultury” – Trefl S.A. za wspieranie szeregu działań animacyjnych skierowanych do mieszkańców i związanych z Muzeum Kart do Gry „Ulica Brydżowa”.

Natomiast tegoroczny Galion Gdyński za całokształt twórczości otrzymał Krzysztof Babicki, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Laureatów wyłoniła kapituła w składzie: Maja Wagner – przedstawicielka prezydenta i przewodnicząca kapituły, Joanna Zielińska – przedstawicielka prezydenta, Grzegorz Taraszkiewicz – przedstawiciel Komisji Kultury Rady Miasta Gdyni, Leszek Kopeć – przedstawiciel środowiska artystycznego, Karin Moder – przedstawicielka środowiska artystycznego, Cyprian Ożóg-Orzegowski – przedstawiciel środowiska artystycznego, Bernadeta Rąbalska – przedstawicielka środowiska artystycznego oraz Kamil Wicik – przedstawiciel środowiska artystycznego.

Wszyscy nominowani odebrali z rąk prezydent Gdyni Aleksandry Kosiorek pamiątkowe dyplomy, a laureaci – statuetki zaprojektowane przez Marka Habrata.

Wyróżnienie jest przyznawane od 1995 roku.

Podaj dalej
Autor: fot. Planeta Lem