Czwartek, 24 listopada 2022

Fińska dziennikarka i pisarka Taina Tervonen została tegoroczną laureatką Nagrody im. Jana Michalskiego za książkę „Les fossoyeuses” (Éditions Marchialy). Jury doceniło „wielką wrażliwość, z jaką autorka w niezwykle potężnej książce podejmuje bolesny temat masowych grobów w Bośni i Hercegowinie”.

„Les fossoyeuses”, czytamy w uzasadnieniu jury ze Szwajcarii, “ujawnia potrzebę identyfikacji ofiar wojny, której konsekwencje wciąż są odczuwalne, nawet jeśli celowo zapomniane przez resztę Europy”.

Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 50 tys. franków  szwajcarskich.

Taina Tervonen urodziła się w 1973 roku w Finlandii i dorastała w Senegalu. Obecnie mieszka w Paryżu, od ponad dwudziestu lat jest aktywna we francuskich i fińskich mediach jako niezależna dziennikarka, a jednocześnie pracuje jako tłumaczka, dokumentalistka, pisarka i opowiadaczka prawdziwych historii, jak sama siebie lubi nazywać.

Nagroda Literacka im. Jana Michalskiego, ustanowiona 27 października 2009 roku, jest przyznawana corocznie autorowi wyróżniającego się dzieła literatury światowej. Nagradzane są publikacje z literatury pięknej (z wyjątkiem poezji) i literatury faktu, bez względu na język, w jakim powstały.

Autor: ET