Wtorek, 28 maja 2024
Tomasz Żak otwiera się przed czytelnikami w bardzo osobistym liście

Wydawnictwo Papierowy Motyl z radością przedstawia nową powieść Tomasza Żaka, autora, który od lat zdobywa serca miłośników kryminałów. Tym razem, na dwa tygodnie przed premierą jego najnowszej książki „Game over”, chcemy podzielić się listem, który Tomasz napisał specjalnie dla Czytelników. To szczere, osobiste wyznanie autora, który otwiera się przed Wami z nieco innej strony. Nas ten list głęboko poruszył, dał do myślenia i momentami szokował. Dlaczego? Bo Tomka Żaka znamy z tej bardziej grzecznej strony…

Drogi Czytelniku,

z perspektywy czasu mam wrażenie, że od zawsze byłem dwojgiem ludzi. Cichym, spokojnym i pokornym Tadkiem, ale jednocześnie buntowniczym, ekstrawertycznym i szukającym złych, autodestrukcyjnych podniet Piotrkiem. Doktor Jekyll i Mr Hyde w wersji nastoletniej. Wreszcie te dwie persony się scaliły, tylko że w tej fuzji znalazły się głównie wady protoplastów.

Dość szybko, bo już w pierwszej klasie gimnazjum, polubiłem się z alkoholem. Zresztą nie tylko ja, mam wrażenie, że wtedy większość moich rówieśników odliczała czas do piątku, żeby móc wprowadzić się w idylliczny stan. Bo wtedy, choć na trochę, wszystkie problemy i troski znikały. Tyle że one jedynie się chowały, a w ukryciu rosły w siłę.

Mimo tego sporo czytałem, odkąd tylko pamiętam. Wszystko, co tylko wpadło mi w ręce, od serii o Panu Samochodziku, po horrory Kinga, które mama wypożyczała dla mnie z działu dla dorosłych lokalnej biblioteki. W końcu zacząłem to romantyzować, wpadłem w kliszę pogubionego dzieciaka, kochającego literaturę i topiącego przykrości w tanich winach, często kupowanych nam przez kloszardów.

Piszę o tym, bo wydaje mi się, że to ważne w kontekście reszty mojego życia. Kiedy formował się charakter, w mózgu powstał zapis, że ucieczka od uczuć jest bardzo prosta i kosztuje niecałe sześć złotych w sklepie monopolowym.

Bo nawet kiedy poznałem ideologię straight edge i wsiąknąłem w nią (a może ona we mnie?) na ponad dekadę, to wciąż uciekałem. Może nie w używki, ale w koncerty, w sport, w gry wideo. 

Byle tylko… No właśnie, co?

Do dzisiaj szukam odpowiedzi na to pytanie. Ale przynajmniej staram się nie uciekać. Pasje i zainteresowania, niezmienne od lat, traktuję jako dodatek do życia, a nie formę eskapizmu.

Składam się w połowie z mięśni i w połowie z popkultury, w jakiejkolwiek formie. Między książkami, komiksami, filmami i grami stawiam znak równości. To tylko nośniki, pasy transmisyjne idei, pomysłów, niczym nieskrępowanej kreatywności.

I kiedy z konsumenta totalnego zmieniłem się w konsumenta-twórcę, postrzegam świat inaczej. Wciąż z dziecięcą ciekawością, ale jednocześnie analitycznie, pisząc w taki sposób, żeby czytelnik czuł się jak w domu, ale zarazem nie do końca komfortowo. Żeby z tej lektury wyniósł coś więcej niż samą frajdę z czytania.

Game Over to moja najbardziej osobista książka, powieść, którą musiałem napisać. Być może była to forma terapii, a być może przestroga. Nie tylko dla innych, ale przede wszystkim dla siebie.

Ściskam Cię, dziękuję, że jesteś.

„Game Over” to książka, która wykracza poza ramy kryminału. Opowiada historię Tadeusza, który wraca do swojego rodzinnego miasta na pogrzeb przyjaciela, Piotrka. To podróż do czasów dzieciństwa, pełna pierwszych doświadczeń – gier, miłości i trudnych wyborów. To także głęboko poruszająca opowieść o drodze do samobójstwa.

Każdy, kto dorastał w rzeczywistości lat 90. i w pierwszej dekadzie XXI wieku, odnajdzie w historii Tadka i Piotrka fragment własnej opowieści. „Game over” to jednak nie tylko nostalgiczna podróż w przeszłość, ale też szczery do bólu portret współczesnych Millenialsów.

A wszystko to na tle pejzażu rodzin z minionej epoki. Matki, ojcowie, ich relacje, wybory i ich konsekwencje rysują w sposób szczegółowy, ale i nieoceniający, rodową mapę. Mapę, która rzutuje na przyszłe pokolenia.

Premiera książki jest zaplanowana na 3 czerwca, już teraz jest dostępna w przedsprzedaży w księgarniach i na naszej stronie.

A nasz partner Legimi udostępnił swoim użytkownikom audiobooka i e-booka.

Więcej o książce: https://papierowymotyl.pl/sklep/game-over/

Odwiedź nas na instagramie: https://www.instagram.com/wydawnictwo_papierowy_motyl/

 

 

 

Podaj dalej
Autor: Papierowy Motyl