Wtorek, 12 listopada 2024

Targi Książki w Katowicach trwają od 8 do 10 listopada. Choć uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się w piątek o godz. 13, to już od rana Międzynarodowe Centrum Kongresowe tętniło życiem. A to za sprawą grup młodzieży, które jako pierwsze pojawiły się przy wejściu, by spotkać się z ulubionymi autorami.

Zebranych gości przywitał Jacek Oryl, dyrektor Targów Książki w Katowicach, wiceprezes zarządu Fundacji Historia i Kultura, organizatora targów: – Przed nami Targi Książki w Katowicach, czyli jak co roku jesienią trzydniowy festiwal literatury na Śląsku, prawdziwa uczta dla miłośników książek. W tym roku wachlarz propozycji programowych, frekwencja wydawców i autorów są imponujące. Swoją ofertę prezentuje około 270 wystawców, zaplanowano około 100 spotkań. Z czytelnikami spotka się blisko 150 autorów. Warto podkreślić, że mamy, tak jak w roku ubiegłym, strefę autografów Young and New Adult, która tętni życiem.

Do zgromadzonej licznie publiczności zwróciła się senator Halina Bieda, która odczytała list marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. „Zdajemy sobie sprawę, że poziom czytelnictwa w Polsce powinien być wyższy. Książki powinny w większej mierze gościć w naszym życiu i to od najmłodszych lat. Z tego powodu należy nieustannie promować czytelnictwo i dobrą, wartościową literaturę. Ogromna w tym rola właśnie takich wydarzeń jak Targi Książki w Katowicach. Dziękuję organizatorom za wielką pracę włożoną w ich przygotowanie. Pragnę szczególnie podziękować za włączenie do programu prezentacji bogatej oferty polskich muzeów. To potwierdza, że targi mają nieoceniony wkład w popularyzowanie literatury, ale także w edukację i zachęcanie do czynnego uczestnictwa w kulturze” – usłyszeliśmy.

Senator Halina Bieda przypomniała także, że Senat RP ustanowił rok 2025 rokiem: Władysława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i ks. prof. Józefa Tischnera.

Fundacja Historia i Kultura podjęła się we współpracy z Miastem Katowice organizacji Targów promujących czytelnictwo w całej aglomeracji śląskiej, atrakcyjnych również dla miłośników literatury w całej Polsce.

Waldemar Bojarun, wiceprezydent Miasta Katowice, przyznał, że jest uczestnikiem targów od pierwszej ich edycji. – Cieszę się, że to właśnie Katowice i Międzynarodowe Centrum Kongresowe wspierają to wydarzenie, będąc przekonanymi, że to kolejna niegasnąca historia w naszym mieście i kolejne edycje targów książki będą odbywały w naszym mieście z takim entuzjazmem młodych ludzi.

Głos zabrał także Maciej Stachura, sekretarz Miasta Katowice, który zapewnił, że organizatorzy targów „mają w nas silnego sojusznika, z którym na pewno jeszcze wiele kolejnych edycji zrealizujemy”.

Joanna Bojczuk, członkini zarządu Województwa Śląskiego ds. Kultury, powiedziała: – Sama uwielbiam książki, więc mogłabym stąd nie wychodzić. Na ręce organizatorów składam serdeczne podziękowania, ponieważ pielęgnowanie czytelnictwa w Polsce jest bardzo ważne. Mam nadzieję, że mogę polecić Państwu uwadze stoiska naszych instytucji kultury. Mają wyjątkowe publikacje.

Jacek Oryl dziękował Bibliotece Śląskiej i Muzeum Śląskiemu oraz Radiu Katowice za zaangażowanie merytoryczne i ogromny wkład w budowanie rangi targów i współtworzenie ciekawego programu spotkań na targowych scenach.

Jak powiedział dr Artur Madaliński, dyrektor Biblioteki Śląskiej: – Książki oznaczają przekraczanie siebie, bo książki to jest podróż w stronę innego punktu widzenia, książki to jest opowieść o empatii. Wszystko to, czego nam dzisiaj bardzo we wspólnocie, w społeczeństwie brakuje. (…) Książki to jest opowieść o łączeniu. Nawet jeśli mamy różne punkty widzenia, nawet jeśli inaczej spoglądamy na świat, to ostatecznie w czytaniu, w rozmowach o literaturze chodzi o jakiś rodzaj wspólnoty, jakiś rodzaj połączenia.

Nowością tegorocznej edycji targów jest „Salon Muzeów i Książki Muzealnej” – prezentacja oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów ze Śląska.

– Ten gwar, który nam towarzyszy od rana na targach, jest największym dowodem tego, że książka jest symbolem życia. Muzeum Śląskie jest zaszczycone, że tym, że może współtworzyć tę przepiękną inicjatywę. Cicero mówił, że dom bez książek, dom bez biblioteki jest jak ciało bez ducha. A tu tego ducha jest dużo, jest nas wiele – przyjaciół książki. Tworzymy piękną społeczność – mówił dr Karol Makles, dyrektor Muzeum Śląskiego.

W uroczystości otwarcia targów wzięła udział także Sonia Draga, prezeska Federacji Wydawców Europejskich (Federation of European Publishers FEP), katowicka wydawczyni, która mówiła o tym, że w niestabilnych czasach, jakich przyszło nam żyć, i czasach fake newsów to książki w najbardziej rzetelny sposób dostarczą wiedzy, informacji i wyjaśnień. – Wydawcy, nie tylko polscy, ale i europejscy, czują odpowiedzialność za dostarczanie nam wiarygodnych treści. Dlatego z dużą pieczołowitością podchodzą do realizacji swoich zadań. Mają też świadomość, że potrzebujemy lektur, które będą nam pomagać oderwać się od bieżących problemów i zapewnią nam świetną rozrywkę. Pozwolą, byśmy przenieśli się do innych krain i czasów, w ciebie, które mogą uosabiać nasze niespełnione dotąd pragnienia. Jesień to okres wysypu na rynek atrakcyjnych nowości książkowych, a targi są najlepszą okazją, by móc się z nimi zapoznać.

W ramach targów realizowany jest projekt „Mosty Literackie 2024” w ramach którego prezentowana jest oferta oficyn ukraińskich i niezależnych wydawców białoruskich.

Marta Diachok, przedstawicielka Honorowego Konsulatu Ukrainy w Katowicach powiedziała, że w tych trudnych czasach dla Ukrainy książka ma szczególne znaczenie. – Jest ona symbolem oporu i niezłomności ukraińskiego narodu. Ukraińcy publicyści, autorzy, poeci, którzy od lat kształtują naszą ukraińską tożsamość narodową, teraz stają się głosem, który przekazuje tragiczne realia wojny, ale także opowiada o tym, jak Ukraińcy walczą i że
są silni. Także chcę podziękować organizatorom Targów Książki za umożliwienie obecności ukraińskich wydawców na tym wydarzeniu – mówiła Marta Diachok. Podkreśliła również, że współpraca międzynarodowa, solidarność międzynarodowa mają szczególne znaczenie w obecnych czasach, a zainteresowanie ukraińską literaturą jest tego potwierdzeniem.

– Nasi koledzy na Białorusi zostali pozbawieni możliwości wypowiadania się, organizowania spotkań i prezentacji książek. Dlatego ci z nas, którzy opuścili Białoruś, mają obowiązek reprezentować ich głos – mówiła Walentyna Andrejewa z niezależnego, białoruskiego wydawnictwa Gutenberg Publisher z siedzibą w Krakowie. – Obecnie w Polsce działa siedem białoruskich wydawnictw, co jest większym liczbą niż w całej Białorusi. To tutaj na nowo buduje się społeczność wydawnicza i czytelnicza – podkreśliła.

Targi Książki w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, pl. Sławika i Antalla 1

sobota, 9 listopada: 10:00-19:00
niedziela, 10 listopada: 10:00-17:00

Wstęp na Targi jest biletowany.

„Mosty Literackie 2024”. Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2024”.

„Spotkania z Nauką”. Projekt finansowany ze środków budżetu państwa przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki”

Salon Muzeów i Książki Muzealnej na Targach Książki w Katowicach inwestycja A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju, realizowany w ramach komponentu: Odporność i konkurencyjność gospodarki, realizowanego w ramach planu rozwojowego (KPO)

 

Podaj dalej
Autor: ET