Piątek, 23 października 2020
Ochrona wizerunku i innych dóbr osobistych w publikacjach książkowych

Biblioteka Analiz i Kancelaria Prawnicza Patrimonium zapraszają na wykład mec. Joanny Hetman-Krajewskiej “Ochrona wizerunku i innych dóbr osobistych w publikacjach książkowych – aspekty prawne”.

23 października, godz. 16-17

Spotkanie ogólnodostępne po rejestracji >>>Rejestracja

Wydarzenie odbywa się w ramach Targów Książki w Krakowie online.

Renesans, jaki przeżywa literatura faktu, w tym literatura biograficzna i memuarystyczna, sprawia, że coraz częściej pojawia się konflikt pomiędzy dobrami osobistymi opisywanych osób (np. prawem do prywatności, prawe do dobrego imienia) a prawem społeczeństwa do uzyskiwania informacji na temat znanych osób, zjawisk czy trendów społecznych. Niejednokrotnie konflikt ten znajduje finał w sądzie – ostatnie lata przywiodły na wokandę spory dotyczące Weroniki Rossati i Andrzeja Żuławskiego, Władysława Szpilmana i Wiery Gran, Ryszarda Kapuścińskiego i Artura Domosławskiego. Warto przyjrzeć się temu zjawisku z punktu widzenia ochrony interesów wydawcy – nośne biografie, szczególnie te mniej układne, bywają bowiem obarczone ryzykiem.

Joanna Hetman-Krajewska – adwokat i radca prawny, członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Autorka publikacji „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skryptu „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Kancelarią Bukowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Lassota i Partnerzy. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Ponadto wykładowca prawa własności intelektualnej na studiach dziennych i zaocznych tej uczelni. Wykładowca prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Instytucie Literackim PAN. W latach 2006-2018 członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Członek Rady Fundacji MEDIARE Dialog-Mediacja-Prawo oraz Fundacji Polska Marka.

 

Podaj dalej