Czwartek, 18 kwietnia 2019
Wiersze w przekłądzie Milicy Markić

W miejscowości Novi Pazar w Serbii, w wydawnictwie Gradjanski forum, w serii „Edicija Sent”, ukazał się zbiór wierszy Janusza Drzewuckiego, którego nazwisko w fonetycznej transliteracji zapisane jest w książce jako Januš Dževucki. Tytuł tomu brzmi „Časak ili dva”, co można przetłumaczyć na „Chwila lub dwie”.

Autorką przekładu jest wybitna tłumaczka Milica Markić, która urodziła się w Belgradzie w 1966 roku. Studia polonistyczne ukończyła na Uniwersytecie Belgradzkim w 1991 roku. Pracowała w wydawnictwach Nolit oraz Clio, a także do 2009 roku w bibliotece Urzędu Administracji Państwowej. Tłumaczeniem literatury polskiej zajmuje się od 1995 roku. W 2016 roku za przekład zbioru wierszy „Kat bez maski” Andrzeja Bursy została nominowana w dziedzinie tłumaczeń literackich do prestiżowej nagrody „Miloš Đurić”. Po raz kolejny do tej samej nagrody została nominowana w 2018 roku za tłumaczenie „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury Serbii od 2004 roku.

W zbiorze zawarte są wiersze Janusza Drzewuckiego, jakie w oryginale ukazały się w tomach „Dwanaście dni” (Iskry,2013) oraz „Rzeki Portugalii” (Biblioteka „Toposu”, 2016). Publikację wsparł finansowo Instytut Książki w ramach The ©POLAND Translation Program.

W serii „Edicija Sent” dotychczas ukazało się 31 tomów, w tym 29 autorstwa twórców z regionu, a w tym roku dwa tomu wierszy autorów polskich – Janusza Drzewuckiego oraz Julii Fiedorczuk, której tom nosi tytuł „Grafikon”.

Janusz Drzewucki (ur. w 1958 roku), jest krytykiem literackim, poetą, dziennikarzem, wydawcą, redaktorem miesięcznika „Twórczość”, przewodniczącym jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako poeta zadebiutował w 1979 roku w „Życiu Literackim”. W latach 1982-1984 był asystentem w Instytucie Filologii Polskiej UJ. W latach 1984-1990 pracował jako redaktor, zastępca kierownika i kierownik redakcji literatury pięknej Wydawnictwa „Pomorze” w Bydgoszczy, a także współpracownik „Studenta”, „Życia Literackiego” i „Pisma Literacko-Artystycznego” oraz „Poezji”. W 1990 roku zamieszkał w Warszawie. Dziennikarz „Itd” (1990), „Nowej Europy” (1992-1993) i „Rzeczpospolitej” (1993-2005). Autor cyklicznego felietonu „Półka z poezją” w dodatku do „Rzeczpospolitej” – „Rzecz o książkach”. Na łamach „Rzeczpospolitej” ogłosił 800 recenzji, artykułów i szkiców poświęconych współczesnej literaturze pięknej (polskiej i obcej). Od 1996 roku redaktor działu poezji miesięcznika „Twórczość” (na łamach którego utwory oryginalne i teksty krytycznoliterackie publikuje od roku 1983). Od 2000 roku stały współpracownik miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. W latach 2005-2012 redaktor naczelny Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Od roku 2013 pracuje także na rzecz Biblioteki Narodowej.

Wiersze, szkice, recenzje i felietony publikował na łamach: „Twórczości”, „Literatury”, „Tygodnika Powszechnego”, „Poezji”, „Odry”, „Zeszytów Literackich”, „Akcentu”, „Studenta”, „W drodze”, „Czasu Kultury”, „Borussii”, „Tygodnika Literackiego”, „Potopu”, „Arkusza”, „Polityki” i „Gazety Wyborczej”, a także „Kwartalnika Literackiego Wyspa”. Współpracował z prasą regionalną: bydgoskim „Ilustrowanym Kurierem Polskim”, łódzkimi „Wiadomościami Dnia” i krakowskim „Dziennikiem Polskim”.
Jest laureatem nagród: im. Kazimiery Iłłakowiczówny (1988) – za najlepszy poetycki książkowy debiut roku, Nagrody Artystycznej Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1989) – w dziedzinie krytyki artystycznej, Funduszu Literatury Ministerstwa Kultury i Sztuki (1989), im. Stanisława Piętaka (1991) – w dziedzinie krytyki literackiej, XVIII Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu (1995) – za zbiór wierszy „Podróż na południe”. W 2006 roku Giorgio Napolitano, prezydent Włoch odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Gwiazdy Solidarności Włoskiej. W 2014 roku został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii literatura za tom „Dwanaście dni” (Iskry) i finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz (również za tom „Dwanaście dni”), a także w tym samym roku, został uhonorowany Symboliczną Nagrodą Ryszarda Milczewskiego – Bruno za wybitną twórczość eseistyczną i krytycznoliteracką. Podczas 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2017 roku uhonorowany został nagrodą specjalną Polskiej Izby Książki w konkursie o Pikowy Laur.
Członek PEN Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W roku 2016 został przewodniczącym jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W roku 2017 wszedł w skład jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. Ponadto wchodzi w skład kapituły literackiej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida oraz jury Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego “Orfeusz”.

Prowadzi zajęcia warsztatowe w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w Szkole Mistrzów przy Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Nakładem wydawnictwa Forma w Szczecinie wydał cykl pocztówek z Portugalii, Włoch i Serbii. Fotografował także Tadeusza Różewicza, jego zdjęcia były publikowane na stronie www.culture.pl oraz na łamach „Rzeczpospolitej.

 

Podaj dalej
Autor: (pd)