Wtorek, 12 kwietnia 2022
Dużym powodzeniem cieszy się darmowy kurs języka ukraińskiego Edgard

Marzec upływał pod znakiem wydarzeń zza wschodniej granicy Polski. W obliczu konfliktu zbrojnego produkcje audio poruszające tematykę geopolityczną zyskały na popularności, plasując się – obok kryminałów oraz fantasy, na czołowych pozycjach w rankingu Audioteki.

TOP 10 audiobooków

Pierwsze trzy pozycje na liście zestawienia top 10 najpopularniejszych audiobooków w marcu doskonale obrazują trendy, które w tym miesiącu dało się zaobserwować na platformie. Najczęściej słuchane pozycje, zajmujące miejsca od 1 do 3 na podium bieżącego rankingu, są reprezentantami trzech nurtów:

  • Fantasy, która cieszy się nieustającą popularnością, a jej nowości i kontynuacje serii są wyczekiwane przez fanów tej kategorii.
  • Fenomen tytułów Remigiusza Mroza, a w szczególności premierowa pozycja z nieśmiertelną Joanną Chyłką, która po raz kolejny zdobyła, w ekspresowym tempie, szczyty popularności.
  • Tematyka wojenna i literatura faktu. Konflikt za wschodnią granicą Polski trwający już od ponad miesiąca sprawia, że odbiorcy stale interesują się produkcjami o tematyce geopolitycznej.

W top 5 miesiąca nie mogło zabraknąć autorskiej produkcji Audioteki, pt. „Burchot”, która powstała w oparciu o scenariusz nadesłany w ramach programu usłysz Kulturę. Wartym podkreślenia jest też fakt, że w marcowym zestawieniu najpopularniejszych pozycji miesiąca znalazł się kurs języka ukraińskiego.

  Wychodząc naprzeciw Polakom zaangażowanym w pomoc napływającym tłumnie do naszego kraju obywatelom Ukrainy, postanowiliśmy, wspólnie z wydawnictwem Edgard, udostępnić w aplikacji Audioteki w pełni darmowy kurs języka ukraińskiego. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę i pomógł wielu osobom w komunikacji z obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski szukając schronienia przed wojną

– komentuje Iwona Bujkowska, Online Marketing Specialist w Audiotece.

  1. „Virion. Pustynia”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
  2. „Skazanie”, Remigiusz Mróz, wydawca: Czwarta Strona;
  3. „Ucieczka z Festung Breslau”, Andrzej Ziemiański, wydawca: Fabryka Słów;
  4. „Układanka”, Karin Slaughter, wydawca: HarperCollins Polska;
  5. „Burchot. Odcinek 1”, Ireneusz Grzyb, wydawca: Audioteka;
  6. „Ostateczny argument”, Joe Abercrombie, Wydawnictwo Mag;
  7. „Nadchodzi III wojna światowa”, Jacek Bartosiak, Piotr Zychowicz, Dom Wydawniczy Rebis;
  8. „Ukraiński Kurs podstawowy – Nowa Edycja”, N/A, Wydawnictwo Edgard;
  9. „Legendy Ahn”, Kel Kade, wydawca: Fabryka Słów;
  10. „Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi”, Catherine Belton, wydawca: Sine Qua Non.

TOP 10 podcastów

W czołówce zestawienia top 10 w kategorii podcasty również utrzymują się tytuły nawiązujące tematycznie do bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie, jak np. „Podkast Powszechny”, Tygodnika Powszechnego.

–  Przyglądając się najpopularniejszym tytułom podcastowym widzimy, że słuchacze wybierają ten format, by zdobywać wiedzę i informacje oraz zgłębiać tematy psychologii i relacji międzyludzkich. Ponadto, fani podcastów nieustannie poszukują jakościowej rozrywki, co potwierdza popularność produkcji takich jak „Zbrodnia na poniedziałek”, „Nowa Audio Fantastyka” czy nowość w Audiotece, pt. „Pograne

–  podsumowuje Iwona Bujkowska.

  1. „Podkast Powszechny”, wydawca: Tygodnik Powszechny;
  2. „Cnoty męskości”, wydawca: Audioteka;
  3. „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, wydawca: Uniwersytet SWPS;
  4. „Nowa Audio Fantastyka”, wydawca: Audioteka;
  5. „Zbrodnia na poniedziałek”, autor: Wojciech Chmielarz,
  6. „Radio Książki”, wydawca: Audioteka, Wyborcza.pl;
  7. „Ten podcast filmowy” autorzy: Konrad Korkosiński, Piotr Maszorek;
  8. „Rzeczy ulubione – Anna Gacek, jej goście i wszystko, co najważniejsze”, wydawca: Audioteka
  9. „Powiększenie”, wydawca: OKO.press;
  10. „Pograne”, wydawca: Audioteka.

***

Audioteka – powstała w 2008 roku, zostając prekursorem branży audiobooków w Polsce. Jej słuchacze dzięki m.in. superprodukcjom czy audioserialom mogą oddać się jakościowej, cyfrowej rozrywce.  Obecnie, za pośrednictwem swoich produktów, zapewnia dostęp do największego katalogu audio po polsku, z biblioteką zawierającą ponad 19 500 pozycji, w tym superprodukcje z najlepszymi reżyserami i największymi polskimi gwiazdami oraz świetną oprawą muzyczną. Audioteka to także jakość oferowanych produktów cyfrowych, którą zapewnia doświadczony zespół ekspertów. Oferuje wyselekcjonowane treści w 11 językach, m.in po niemiecku, czesku, hiszpańsku i turecku. Produkuje ponad 30 000 godzin treści rocznie na nasze trzy główne platformy – “Audioteka”, “Lecton”, oraz dedykowane pracownikom firm “Inspiro”. Audioteka to nie tylko tradycyjne audiobooki. Jej produkcje obejmują nowe formaty, takie jak audioseriale, treści edukacyjne, audio dokumenty, programy informacyjne, medytacje prowadzone, treningi uważności czy audycje podróżnicze. Tworzy ją zespół doświadczonych specjalistów, znających nie tylko swoich słuchaczy, ale też potrzeby rynku. Dlatego też marka mocno wspiera kulturę, czego przykładem jest autorski program „Usłysz kulturę”, wspierający finansowo projekty związane z pisaniem scenariuszy, tekstów, spin-offów oraz produkcją treści.

Podaj dalej
Autor: Audioteka