Wtorek, 7 lutego 2023
Mieszanka młodości i klasyki 

Zestawienie top 20 Nielsen BookScan w czwartym tygodniu 2023 roku (22-29 stycznia) otwiera ciekawy miks książek. Na pierwszym miejscu melduje się „Królewna” Weroniki Marczak (Muza), czyli tom drugi sagi „Rodzina Monet” adresowany do publiczności Young Adult, na drugim ponadczasowa Jane Austin i „Duma i uprzedzenie”, tym razem jako pierwszy tom nowej kolekcji wydawnictwa Burda w atrakcyjnej oprawie graficznej i atrakcyjnej cenie 9.90 zł (kolejne tomy tej kolekcji już w cenie 34.90 zł ), a na trzecim miejscu świeżutka styczniowa nowość mistrzyni thrillera B.A. Paris „Uwięziona” (Albatros).

Poza podium na czwartym ponownie jest Weronika Marczak i pierwszy tom sagi Rodzina Monet, na piątym „Rzeżnk z Lyonu” Marcela Wożniaka (Filia) i na szóstym „Spider Man 1” Spike’a Lee i Steve’a Ditko, otwierający kolekcję Hachette reprint klasycznego wydania z 1962 roku, także w atrakcyjnej formie edycyjnej i atrakcyjnej cenie 14.90 (następne tomy kolekcji po 34.90).

Kolejny już tydzień w top 20 widać bardzo mocną ofertę w kategorii fiction. Oprócz tego mamy kilka tytułów non-fiction, jeden komiks i dwa wyzwania: nie wiadomo właściwie, czy „Rzeźnik z Lyonu” to fiction, czy non-fiction, można tu chyba mówić o fabularyzowanym non-ficition i mamy w klasyfikacji Nielsena wytrych w postaci kategorii prawdziwe historie. Po drugie trudno orzec, czy „Spider Man” to jest rzecz dla dzieci, czy dla dorosłych. W przypadku komiksów mamy prawdziwy dylemat pomiędzy kategoriami komiksy i powieści graficzne (dla dzieci) oraz powieść graficzna – superbohaterowie (dla dorosłych). Na razie stawiamy na dzieci zakładając, że dorośli miłośnicy gatunku się nie obrażą.

Warto zwrócić jeszcze uwagę na bardzo zróżnicowane ceny w obrębie top 20. Wygląda na to, że rynek jest bardzo różnorodny tak pod względem gatunków, formatów i koncepcji, jak i cen.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w czwartym tygodniu 2023 roku sprzedaż 787 tys. 725 egzemplarzy książek o wartości 18 mln 738 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 23 zł i 79 groszy.

Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.

 

Podaj dalej
Autor: Renek Mendruń, Nielsen BookScan Polska