Wtorek, 11 maja 2021
Przede wszystkim kryminały

Kryminały wciąż najpopularniejsze. Ten gatunek dominuje w książkowym zestawieniu top Empiku za kwiecień. Czytelnicy najchętniej sięgali po dwie powieści bezkonkurencyjnego Remigiusza Mroza oraz nowość od B.A. Paris.

W połowie miesiąca do rąk fanów prozy B.A. Paris trafiła kolejna trzymająca w napięciu powieść – „Terapeutka”. Od czasu debiutanckiego „Za zamkniętymi drzwiami” każda zręcznie opisywana przez Brytyjkę historia z miejsca staje się przebojem – dotychczas powieści pisarki trafiały na listę najchętniej kupowanych książek w Empiku aż 91 razy. W kwietniu „Terapeutka” zadebiutowała w zestawieniu, trafiając od razu na podium i zajmując drugie miejsce. Tuż za premierowym tytułem uplasowały się najnowsze powieści supergwiazdy na polskim rynku wydawniczym, Remigiusza Mroza. „Szepty spoza nicości” i „Afekt” – odpowiednio na trzecim i czwartym miejscu zestawienia. Czytelnicy chętnie sięgali również po najnowszy horror mistrza gatunku, Stephena Kinga. Powieść „Później”, opowiadająca o obdarzonym umiejętnością widzenia zmarłych Jamie’m zamyka ranking dziesięciu najpopularniejszych książek miesiąca.
W związku z majówką, coraz cieplejszymi weekendami i nadchodzącymi wakacjami, Empik odnotował bardzo duże zainteresowanie jubileuszowym wydaniem przewodnika „Polska na weekend”. Tegoroczna edycja kultowej książki, która od kilkunastu lat dostarcza inspiracji do krótkich wypadów w najbardziej malownicze i pełne atrakcji zakątki Polski, trafiła na piąte miejsce listy bestsellerów kwietnia.
Szczególnie popularne okazały się powieści obyczajowe dwóch pisarek skrywających się pod pseudonimami. Paulina Świst, autorka bestsellerowych kryminałów z elementami erotyki, wspólnie z Lilką Płonką przedstawiła czytelnikom nową książkę. „Mala M.” stała się siódmym najchętniej wybieranym tytułem kwietnia. Do zestawienia najczęściej kupowanych książek w Empiku powróciła ostatnia powieść Laili Shukri – „Uciekłam z arabskiego burdelu”, przedstawiająca dalsze losy Julii znanej z kart „Byłam kochanką arabskich szejków”. Pisarka polskiego pochodzenia żyjąca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, niedawno zapowiedziała premierę siódmego tomu serii „Perska miłość”.
Młodzi czytelnicy najchętniej sięgali po „Dziennik Cwaniaczka. Totalne dno” Jeffa Kinneya. To najnowszy tom przygód Grega Heffleya, jednego z najbardziej uwielbianych bohaterów współczesnych  powieści młodzieżowych. W drugiej dziesiątce zestawienia znalazła się opowieść „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też” autorstwa Agnieszki Waligóry i Urszuli Młodnickiej-Kronaś. Od premiery w lutym uznanie czytelników konsekwentnie zdobywa także najnowsza część przebojowej serii o Puciu – „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” Marty Kustry-Galewskiej.
W kwietniu dużym zainteresowaniem cieszył się premierowy reportaż Tomasza Piątka „Rydzyk i przyjaciele. Kręte ścieżki”, opisujący tajemniczą przeszłość jednego z najbardziej rozpoznawalnych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych duchownych w Polsce. Autor, powołując się na nieznane dotąd dokumenty, przedstawił kulisy powstania Radia Maryja i zdobywania przez Tadeusza Rydzyka wpływów w rozmaitych kręgach.
Najpopularniejszą książką w Empiku pozostaje „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie”. Poradnik napisany przez psycholożkę społeczną i socjolożkę Natalię de Barbaro, prowadzącą autorskie warsztaty dla kobiet, doceniło już tysiące czytelniczek. Pierwszy nakład wyprzedał się całkowicie, a zainteresowanie pozycją wciąż nie maleje, co czyni książkę najgłośniejszą premierą wiosny.
Zestawienie top 20 Empiku obejmuje dane sprzedażowe zarówno z salonów, jak i Empik.com i aplikacji.
11. Barack Obama – Ziemia obiecana
12. Agnieszka Waligóra, Urszula Młodnicka-Kornaś – Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
13. Jan Brzechwa – Jan Brzechwa. Wiersze
14. Katarzyna Nosowska – Powrót z Bambuko
15. Tomasz Żak – Trzydziestka
16. Lee Child – Strażnik
17. Carlos Ruiz Zafon – Miasto z mgły
18. Marta Kustra-Galewska – Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci
19. Sharon Jones – Napisz i spal
20. Vincent V. Severski – Nabór.
Podaj dalej
Autor: Empik