Wtorek, 17 stycznia 2023
Renek Mendruń: Wszyscy szukamy sensu, młodzież się rozpycha

Listę top 20 BookScan Polska w pierwszym tygodniu roku (1-7 stycznia) otwiera „Ewangelia 2023. Droga, Prawda i Życie” z komentarzem ks. Cypriana Kostrzewy. Warto pamiętać, że ubiegłoroczna edycja tej bestsellerowej publikacji ustępowała na początku 2022 roku jedynie fenomenalnie sprzedającej się „Czułej przewodniczce”. Widać, że Edycja Świętego Pawła wie, jak otwiera się nowy rok.

Na drugim miejscu „Skarb”, pierwszy tom cyklu „Rodzina Monet” Weroniki Matczak. Trochę to zastanawiające, bo na rynku są już cztery tytuły z tej serii.

Na trzecim miejscu „Bogaty ojciec. Biedny Ojciec” Roberta Kurosakiego i Sharon Lehter, także zastanawiające, bo jest to tytuł wydany trzy lata temu, z reguły na szczytach list nie obserwujemy takich przypadków.

Autorką tygodnia, która wprowadziła trzy książki do top 20 jest, naszym zdaniem, Marta Łabędzka – gwiazda nieco kontrowersyjnej kategorii YA (Young Adult). Na drugim miejscu umieścilibyśmy Anitę Głowińską, która ma co prawda cztery tytuły w top 20, ale Marta Łabędzka dokonała arcytrudnej rzeczy, wszystkie jej trzy tytuły znajdują się w top 10!

Jeśli chodzi o gatunki, to wyraźnie widać, że książki dla młodych dorosłych (czyli właśnie YA) rozpychają się po gombrowiczowsku, a sygnalizowane kontrowersje dotyczą terminów „młody” i „dorosły” bądź „młoda” i „dorosła” i relacji tejże grupy względem tradycyjnej kategorii „młodzież”. Wobec przeróżnych sporów podjęliśmy jedyną słuszną decyzję. My jako BookScan wskazujemy tytuł, a wydawca potwierdza bądź odrzuca naszą propozycję (zarówno przyjęte, jak i odrzucone propozycje zostawiamy bez komentarza). Warto zwrócić uwagę na wysyp imprintów znanych wydawców z dodatkiem YA (dziś w top 20 mamy dwa: You&YA to Muza; BeYa to Helion).

Książki z kategorii non-fiction także świetnie się sprzedają na samym początku roku, można doliczyć się łącznie dziewięciu tytułów w top 20, gdzie ponad połowa dotyczy rozwoju osobistego, co w sumie na początku roku ma sens. Tutaj ukłon w stronę wydawnictwa Czarna Owca, które wyraźnie wie, co w trawie piszczy.

W panelu BookScan zmierzyliśmy w pierwszym tygodniu 2023 roku sprzedaż 602 431 egzemplarzy książek o wartości 16 894 000 zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 28,4 zł. Łącznie wszyscy detaliści objęci panelem w Polsce zanotowali sprzedaż co najmniej jednego egzemplarza spośród 89 tys. 424 numerów ISBN.

Na liście top 20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.

© Nielsen BookScan; dane dostarczają: Allegro, Auchan, Biedronka, Bookszpan&Liber, Book Depository, Carrefour, Gandalf, Glosel, Książnica Polska, Lagardere, Leclerc, Między Kartkami, Rossmann, Ruch, Świat Książki, Znak Ecom. Model Bookscan jest ten sam w 12 krajach: informacje pochodzą z kas fiskalnych sprzedawców detalicznych i badany jest rynek nabywcy indywidualnego nowych książek drukowanych.

Podaj dalej
Autor: Renek Mendruń, Nielsen BookScan Polska