Poniedziałek, 23 stycznia 2023
„Ten drugi”, względnie Young Adult

Komentuje Renek Mendruń, Nielsen BookScan Polska:

Young Adult rozpychają się na topach, a „Ten drugi” na miejscu drugim, mimo że książka ukaże się po polsku dopiero w marcu. Trudno orzec, komu przyznać tytuł fenomenu tygodnia.

W drugim tygodniu roku (8-14 stycznia) listę top20 BookScan Polska otwiera pierwszy tom cyklu „Rodzina Monet” Weroniki Marczak (skok z miejsca drugiego). A na drugim „Ten drugi” i ciekawe, co by się stało, gdyby książka była faktycznie dostępna, na razie klienci płacą i cierpliwie czekają (premiera 9 marca, angielska wersja językowa na początku drugiej setki zestawienia). Na trzecim miejscu, tak samo jak tydzień wcześniej, „Bogaty ojciec. Biedny Ojciec” Roberta Kurosakiego i Sharon Lehter.

Od początku roku widać, że książki dla młodych dorosłych (YA fiction) rozpychają się na topach, dopływ nowych gwiazd zapewnia platforma Wattpad, dlatego wyglądamy kolejnych bestsellerów. W różnych miejscach podkreślamy, że na całym świecie dyskutowane są granice wiekowe kategorii YA i znaczenie pojęć„młody”,„młoda”, „dorosła”, „dorosły”. Inaczej widzi to branża wydawnicza we Francji, inaczej w USA, w Wielkiej Brytanii niektóre tytuły w wyniku presji społecznej bywały przenoszone z kategorii do kategorii.

W przypadku list top BookScan w Polsce wskazujemy, czy „nominujemy” tytuł, a wydawca w przypadku wątpliwości potwierdza bądź odrzuca naszą propozycję. Bez wątpienia ciekawym wskaźnikiem jest liczba imprintów znanych wydawców dedykowanych YA (dziś w top 20 mamy cztery: You&YA to Muza; We Need Ya to Grupa Wydawnictwa Poznańskiego, Young to Kobiece, a BeYa to Helion).

Poza tym na topach widać sporo tytułów z popularnej psychologii i samodoskonalenia oraz książki dla najmłodszych. Książek z kategorii fiction (dla dorosłych dorosłych) jak na lekarstwo – dwa tytuły. Może dorośli dorośli czytają obecnie książki dla młodych dorosłych?

W panelu BookScan zmierzyliśmy w drugim tygodniu 2023 roku sprzedaż 674 tys. 685 egzemplarzy książek o wartości 18 mln 771 tys. zł, średnia cena detaliczna książki wyniosła 27,82 zł. Łącznie wszyscy detaliści objęci panelem w Polsce zanotowali sprzedaż co najmniej jednego egzemplarza spośród 96 tys. 448 numerów ISBN.

Na liście top20 książki są uporządkowane według liczby sprzedanych egzemplarzy.

 

 

 

 

 

Podaj dalej
Autor: Nielsen