Piątek, 19 października 2007


Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”

30-063 Kraków, al. 3 Maja 7, tel. (012) 6343785, fax (012) 6345107, http://www.universitas.com.pl, e-mail box@universitas.com.pl

W 2006 roku przychody ze sprzedaży książek wyniosły 3,43 mln zł i wzrosły o 6 proc. w stosunku do roku 2005 (3,24 mln zł). Nastąpił kolejny spadek liczby wydawanych publikacji – ukazało się 146 tytułów, w tym 97 nowości. W 2006 roku Universitas sprzedał ponad 167 tys. egz. swoich książek. Zatrudnienie nie zmieniło się i na koniec roku w wydawnictwie pracowało 20 osób.

Oficyna specjalizuje się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z zakresu humanistyki, ze szczególnym uwzględnieniem historii literatury, nauki o języku, teorii literatury, historii filozofii. W ofercie Universitasu są także publikacje z zakresu: prawa, ekonomii, polityki, medycyny i nauk przyrodniczych. Firma jest jednym z największych w Polsce wydawnictw naukowych, cieszącym się ugruntowaną renomą. Chociaż w ofercie dominują publikacje niskonakładowe, Universitas jako jeden z nielicznych wydawców książek akademickich znany jest szerokiemu gronu księgarzy i czytelników, głównie dzięki dobrze rozwiniętej dystrybucji prowadzonej m.in. przez hurtownie specjalistyczne, przedstawicieli handlowych i własną księgarnię internetową (www.universitas.com.pl), która w 2006 roku wygenerowała ok. 10 proc. obrotów wydawnictwa. Od maja 2007 roku książki oficyny dystrybuuje również warszawska hurtownia Espace.

Roczna oferta oficyny to ponad 100 nowych tytułów, wśród których coraz częściej pojawiają się książki tłumaczone z języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, a także japońskiego. Obecnie w katalogu Universitasu znajdziemy ponad 600 tytułów. Główne serie to: „Lektury Polonistyczne”, „Biblioteka Polska”, „Klasycy Współczesnej Polskiej Myśli Humanistycznej”, „Bestsellery z Przeszłości”, „Estetyki Świata”, „Ars vetus et nova” czy popularna seria „Horyzonty Nowoczesności”. W oficynie ukazują się także podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego (opracowane wg standardów certyfikacyjnych stosowanych w krajach Unii Europejskiej).

Z tytułów wydanych w 2006 roku należy wymienić: „Wiedza tajemna. Sekrety technik malarskich Dawnych Mistrzów” Davida Hockneya, „Jak czytać malarstwo współczesne” Jona Thompsona, „Jak czytać malarstwo? Rozwiązywanie zagadek, rozumienie i smakowanie dzieł dawnych mistrzów” Patricka de Ryncka, czy „Filozofia i wszechświat” Michała Hallera. „Kwintet metafizyczny” Barbary Skargi został nominowany do Nagrody Nike 2006. Autorka otrzymała również nagrodę „Nowych Książek” za 2005 rok. Wśród najważniejszych pozycji wydanych w roku 2007 są m.in. „Słownik terminologii medialnej” pod redakcją prof. Walerego Pisarka czy drugi tom „Pism wybranych” prof. Władysława Bartoszewskiego, które ukazują się w zaplanowanej na minimum pięć tomów serii „Klasycy Współczesnej Polskiej Myśli Humanistycznej”.

Oficyna została powołana w 1989 roku przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jako jedno z nielicznych wydawnictw w Polsce Universitas działa w formie towarzystwa naukowego. Jego celem jest wspieranie pracy autorów publikacji naukowych oraz ułatwianie wymiany informacji w środowisku uczelnianym. Wydawnictwo zajmuje się też dokumentowaniem oraz popularyzacją najważniejszych osiągnięć macierzystej uczelni. Organem sprawującym nadzór nad towarzystwem jest prezydent miasta Krakowa.

Dyrektor wydawnictwa, Andrzej Nowakowski, na początku 2003 roku został mianowany pełnomocnikiem ministra kultury ds. książki i czytelnictwa, od czerwca 2003 pełnił obowiązki wicedyrektora Instytutu Adama Mickiewicza i szefa krakowskiego oddziału IAM, a od 1 grudnia 2003 roku do końca 2005 roku był również dyrektorem powstałego wówczas Instytutu Książki, który de facto przejął obowiązki departamentu książki Ministerstwa Kultury. Przedmiotem działania Instytutu jest promocja polskiej literatury i jej dziedzictwa, języka polskiego i polskiej książki oraz polskiego edytorstwa w kraju i za granicą, wreszcie promocja czytelnictwa na terenie kraju.


Universitas – najważniejsze dane
 

Podaj dalej