Wtorek, 4 lipca 2023
Książki, które cieszyły się największym zainteresowaniem w serwisie

Czerwiec w Lubimyczytać upłynął pod znakiem szeroko dyskutowanych książek z gatunku Young Adult – aż pięć powieści z pierwszej dziesiątki można określić jako skierowane do młodzieży.

Poza tym w zestawieniu znajdziemy jeszcze dwie książki jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, głośny reportaż oraz nietypowy kryminał ze stronami wydrukowanymi w przypadkowym porządku.

 

Zestawienie trendy miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne

– komentuje Ewa Cieślik z Lubimyczytać.

Na pierwszym miejscu nieprzerwanie króluje pierwszy tom cyklu „Rodzina Monet” (You & YA). „Skarb” był najpopularniejszą książką w naszym serwisie w lutym, marcu i maju. Powoli można już mówić o tym cyklu jako o fenomenie literatury Young Adult – autorka, Weronika Marczak, podczas majowego spotkania z czytelniczkami rozdawała autografy przez 13 godzin. Jej powieść, którą początkowo opublikowała na Wattpadzie, opowiada o piętnastolatce, która po utracie mamy i babci trafia pod opiekę starszych, władczych braci, o których istnieniu wcześniej nie miała pojęcia. Książka ma 4641 czytelników i średnią ocen 7,2 / 10.

Drugie miejsce w majowym top 100 zajmował Remigiusz Mróz. W czerwcu było podobnie, choć zmienił się tytuł książki – „Langera” zastąpił bowiem ósmy tom cyklu o komisarzu Forście. „Widmo Brockenu” (wydawnictwo Filia) umożliwia miłośnikom powieści autora spotkanie ulubionych bohaterów, ponieważ w tej części Wiktor Forst łączy siły z Chyłką i Zordonem. „Bohaterowie dwóch różnych serii, wydawanych w dwóch różnych wydawnictwach, spotykają się w jednej książce? W uniwersum Remigiusza Mroza wszystko jest możliwe” – stwierdza czytelnik Przerwanaksiążkę, dodając: „Akcja książki dzieje się zimą. I to taką ostrą. Mimo upału za oknem czułam wraz z bohaterami przejmujące zimno. Autor świetnie oddał panujący w górach chłód i niebezpieczeństwo. Lubię to mrozowe uniwersum i lektura mnie nie rozczarowała”. Średnia ocen w Lubimyczytać: 7,2 / 10.

Trzecie miejsce zajmuje nowość w zestawieniu: powieść „Moja wina” (wydawnictwo Harde), otwierająca „Trylogia winnych”. Autorką jest pochodząca z Buenos Aires Mercedes Ron. Cykl na Wattpadzie przeczytało 75 milionów czytelników, a 8 lipca na Amazon trafiła ekranizacja powieści. Opowieść dotyczy nastoletniej Noah, która opuszcza przyjaciół oraz chłopaka i zamieszkuje z nowym mężem matki w luksusowej posiadłości, gdzie poznaje przyrodniego brata. Pomimo początkowej niechęci wzajemne zainteresowanie zaowocuje zakazaną relacją, która wywróci ich świat do góry nogami. W serwisie Lubimyczytać powieść ma średnią ocen 7,1 / 10.

Joanna Kuciel-Frydryszak w „Służących do wszystkiego” udowodniła już, że potrafi pisać o zapomnianych bohaterkach historii. Teraz autorka opisuje wiejskie kobiety – pracujące w gospodarstwach, na folwarkach i na roli. Reportaż „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”  (Marginesy) oddaje im głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Mająca premierę w połowie maja publikacja ma już blisko 400 ocen oraz wysoką średnią 8,2 / 10.

Na piątym miejscu „Co nam wyszeptał deszcz” (wydawnictwo NieZwykłe), notujący spadek o jedną pozycję. To podobnie jak „Rodzina Monet” książka skierowana do młodzieży, choć tym razem tej nieco starszej (New Adult). Bohaterami są Rain Sullivan i Olivia Hale, znający się od dzieciństwa. On został raperem, dziewczyna zapadła na poważną chorobę. Ich losy splatają się ponownie, konfrontując ich z bolesną prawdą o sobie samych. Książce wystawiono średnią ocen 8,0 / 10.

Seryjny morderca Piotr Langer, zwany sadystą z Mokotowa, to postać, która pojawiała się w różnych częściach cyklu o Chyłce. Teraz Remigiusz Mróz poświęcił mu osobną powieść, która w czerwcowym zestawieniu uplasowała się na szóstej pozycji. „Langer” (wydawnictwo Czwarta Strona) ma w serwisie średnią ocen 7,3 /10. Część czytelników zwraca uwagę na brutalność scen opisywanych w książce.

Niektóre sceny wręcz aż szokowały, bo są naprawdę drastyczne. Jednak zakończenie sprawiło, że serce aż mocniej zabiło z adrenaliny i miałam ciarki na plecach

– pisze czytelniczka ZaczytanaOlaa.

Z dziewiątego miejsca na siódme wskoczyła otwierająca cykl „Westwood Academy” powieść „For sure not you” (wydawnictwo NieZwykłe) polskiej autorki Weroniki Ancerowicz. To kolejna powieść Young Adult w zestawieniu i ponowne wykorzystanie motywu „from haters to lovers”, czyli od nienawiści do miłości. Skrajne uczucia tym razem połączą prymuskę, rozpoczynającą ostatni rok nauki w prywatnym liceum, oraz jej zbuntowanego rówieśnika.

Wciąż w pierwszej dziesiątce utrzymuje się powieść „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens (wydawnictwo Świat Książki). To poetycka opowieść o pięknie przyrody, w którą wpisano kryminalną zagadkę oraz relację z procesu sądowego. Powieść w 2022 roku trafiła też na ekrany kin, a ekranizację wyreżyserowała Olivia Newman. Książka cieszy się w Lubimyczytać niesłabnącą popularnością od czasu polskiej premiery w 2019 roku. Średnia ocen: 7,9 / 10.

Przedostatnią pozycję w top 10 zajmuje książka, która na rynek trafiła w 1934 roku, a teraz, po latach od premiery, została ponownie odkryta. „Żuchwa Kaina” (wydawnictwo Czwarta Strona) to powieść zagadka autorstwa Edwarda Powysa Mathersa, zwanego Torquemada. Na 100 stronach, ułożonych w całkowicie przypadkowym porządku, opisano sześć morderstw. Tożsamość zabójców może ujawnić tylko niezwykle uważny i skrupulatny czytelnik, który posortuje odpowiednio strony.

To totalny łamacz głów, ołówków i nerwów. Bo jak to, ja tego nie rozwiążę? Ano tak! To kryminalna zagadka z wyższej półki. Napisana dość specyficznym językiem, który dodatkowo zmusza szare komórki do pracy na wyższych obrotach. Sto stron ułożonych w totalnie przypadkowej kolejności i tylko od czytelnika zależy, czy poprawnie staną w szyku i podażą w jedynym słusznym kierunku – ku prawdzie. Kombinacji jest bez liku, co zapewni długie godziny wyśmienitej zabawy. Ostrzegam, lepiej zacznijcie skoro świt, bo szybko jej nie odłożycie

– pisze ZaczytanaMamaDwojki.

Pierwszą dziesiątkę top 100 zamyka Marta Łabęcka i jej „Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię” (wydawnictwo Editio). Otwierająca cykl powieść to ponownie hit Wattpada i historia miłości nastolatków uczęszczających do tego samego liceum. Pozornie nic ich nie łączy – poza samotnością, którą stopniowo będą starali się porzucać, otwierając się na nowe uczucie. Czytelniczki wystawiły temu tytułowi średnią ocen 7,9 / 10.

 

 

 

Podaj dalej
Źródło: Lubimyczytać