Czwartek, 2 kwietnia 2020

Ubiegły miesiąc na zawsze zapisze się w annałach polskiej historii jako czas, w którym coraz poważniejsza stawała się sytuacja związana z koronawirusem. Odzwierciedlenie tego widać nawet w trendach Lubimyczytać.pl, czyli zestawieniu najczęściej odwiedzanych podstron w serwisie.

Choć książka znajdująca się na pierwszym miejscu trendów lubimyczytać.pl to niewątpliwie literatura najwyższej próby, jej popularność w ubiegłym miesiącu wynika raczej ze związku z epidemią wywołującą chorobę COVID-19. „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcíi Márqueza została wydana dokładnie 35 lata temu, a dziś znów jest na ustach wszystkich. A raczej jej tytuł, parafrazowany tak, aby pasował do obecnej sytuacji. W telewizji i nagłówkach prasowych można znaleźć między innymi „rozmowy w czasach zarazy”, „edukację w czasie zarazy” a nawet… „inwestowanie w czasach zarazy”.

Na kolejnym miejscu zestawienia znajduje się książka, która nie nawiązuje do koronawirusa, a wręcz przeciwnie – pozwala oderwać myśli od rzeczywistości. „Serce gangstera” polskiej autorki Anny Wolf, hit serwisu Wattpad, pojawił się już w lutowych trendach, a teraz utrzymuje wysoką pozycję na podium. Trzecia lokata przypadła „Pacjentce” – trzymającej w napięciu książce, która cieszy się niesłabnącą popularnością i pojawia się w każdym zestawieniu trendów od 2019 roku. Powieść ta wygrała w Plebiscycie Książki Roku 2019 w kategorii Kryminał, sensacja, thriller.

Tuż za podium znajduje się „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens – książka ta zdobyła drugie miejsce w Plebiscycie Książka Roku 2019 w kategorii Literatura piękna. Po pięciu miesiącach od premiery publikacja może pochwalić się świetną średnią 8.2 i wieloma entuzjastycznymi opiniami. „To urzekająca, piękna powieść o samotności i wielkiej potrzebie miłości, którą odczuwa każdy człowiek”, pisze użytkowniczka Ania. Na piątym miejscu znajdziemy kolejny hit 2019 roku – kryminał „Cisza białego miasta”. Autorka Eva García Sáenz de Urturi zabiera czytelnika w podróż do Kraju Basków i miasta Vitoria, którym wstrząsa seria tajemniczych morderstw.

Za pierwszą piątką znajdziemy Remigiusza Mroza, którego 11. tom cyklu Joanna Chyłka, zatytułowany „Ekstradycja”, miał premierę pod koniec marca. Siódme miejsce okupuje K.N. Haner i jej książka „Złe miejsce”. Ósma lokata to powieść młodzieżowa „Wszystkie jasne miejsca”. Książka Jennifer Niven po swej polskiej premierze w 2015 roku teraz znów wzbudza zainteresowanie czytelników – niewątpliwy wpływ ma na to nowy serial Netflixa o tym samym tytule, z Elle Fanning w roli głównej. Dwa ostatnie miejsca zajmują powieści łączące romans, literaturę obyczajową i wątki sensacyjne – „Pakt z diabłem” Meghan March oraz „Córka gliniarza” Kristen Ashley.

 

Zobaczcie wszystkie trendy marca lubimyczytać.pl.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybierają konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

 

Podaj dalej
Źródło: lubimyczytac.pl